Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önceki gün rutin ziyaretlerimden birini daha gerçekleştirdiğimde Çağlayan Adliyesi'nde konuşulan tek mevzunun HSYK olduğunu gördüm. Hava çok olumlu onu söylemeliyim. Yargıda Birlik Platformu'nun adayları büyük beğeniyle karşılanıyor. Birçok hakim ve savcıyı ziyaret ettim ve hemen hemen hepsinin ortak kanaati bu listenin mutlak sürettle kazanması yönünde. Bir noktada sadece kafa karışıklığı var o da asil ve yedek ayrımında sorun yaşanma ihtimali. Biliyorsunuz HSYK seçiminde oylanacak listelerin 4'ü yedek, 7'si asil olmak üzere 11 kişiden oluşuyor. Seçimde oy kullanacak her üye bunu düşünüp oy kullanırsa istenmeyen bir durumla karşılaşılabilir. Şöyle ki; Mesela X üye asil olarak Y adayı muhakkak görmek isterse, o zaman o listeden bir kişiye oy vermeme tercihini yapmak zorundadır. Bu kötü niyetli bir yaklaşım değil ama iyi niyet barındırsa da platformun listesinde delik açar. Her üye kendi asilini ya da asillerini yani o 7 kişiyi seçmek durumunda kalacağı için öyle ya da böyle 4 kişi devre dışı bırakılacaktır. Önceki gün bu sorun nasıl aşılırı tartıştık hep beraber. Güzel olan şu ki; kimse bu listede delik açılmasını istemiyor. Platform listesine destek olanların hepsi idari yargı adayları da dahil tüm adaylara oy verilmesini temenni ediyor. Bir savcının kullandığı ifade aynen şu; "17 Aralık, baktığınızda demokrasiye sivil iradeye karşı girişilmiş korkunç bir suikastti ama daha düne kadar siyasi düşüncesi, yaşam tarzı nedeniyle birbirlerine selam vermeyen yargı üyelerini bir çatıda toplayan müthiş bir oluşuma vesile oldu. Hazır yargıya çöreklenen maklubecilerden kurtulmak için böyle bir birliktelik kurulmuşken bunu bozmamak lazım! Biz seçim günü ayrım gözetmeden tüm adaylara oy vermek ve tüm adayları HSYK'da aktif olarak çalışır görmek istiyoruz!"
Bu fikre % 100 katılıyorum. Tabii bunu sağlamanın yolu nedir bilmiyorum. Belki kanunda bir düzenleme ile bu yol açılabilir ama şu gerçek ki önlem alınmazsa eğer 12 Ekim günü istenmeyen ve dahası Paralel Çeteciler'in işine gelen bir kaosla karşı karşıya kalmamız mümkün. Ha inşallah olmaz ama böyle bir riskin olduğunu söylemeliyim ve yetkilililerin dikkatini de çekmeliyim!


YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN