Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yavuz Bingöl'ü Kılıçdaroğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başkan adayı olduğu dönemde tanımıştım. O zaman Kemal Bey'in başkanlığı kazanması için ölümüne destek sunan ekipteydi. Kemal Bey'in kazanması için sokak sokak geziyordu. Bir akşam gazetenin yakınındaki bir otelin kafesinde Gürsel Tekin'le görüşmek için gittiğimde tanıştım kendisiyle... Hiç unutmuyorum o gün aramızda CHP, AKP iktidarı ve özgürlükler, demokrasi konusunda tatlı bir münakaşa yaşanmıştı. Yavuz o kadar inanmıştı ki CHP'ye Kürt meselesinin çözümü başta olmak üzere demokrasi konusunda birçok konuda iktidardan önde olduğunu savunuyordu. Benim CHP'nin statükoculuktan kopamayacağı ve gasla tam bir sosyal demokrat zemine oturamayacağı konusunda koyduğum argümanları da çürütmek i��in çabalamıştı.
Sonra bir daha görüşemedik ama haberini aldım ki "Bu partiden hiçbişi olmaz" deyip o da sıtkını sıyırmış sonunda. Ve dün verdiği röportajdan anladığım kadarıyla da benim 6 yıl önce söylediklerimi söyler olmuş. Benimle aynı noktaya gelmiş olması, benim açımdan elbette güzel, olumlu ama aynı röportajda son derece talihsiz bir yorumda da bulunmuş. Nereden bu kanıya varmış bilmiyorum ama Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın annesinin miting meydanlarında yuhalanmasını Erdoğan'ın vefat eden annesine küfredilmesine bağlamış.
Ve bunu "insani bir tepki" şeklinde yorumlamış. Erdoğan'ın böyle bir duyguyla hareket ettiğine inanmıyorum ayrı bir konu. Yani annesine küfür ettiler diye o da meydanlara çıkıp ölen bir lokma çocuğun anasını alan yuhalatmadı. Velev ki durum Yavuz'un dediği gibi olmuş bile olsa bunun "insani bir tepki" olarak yorumlanması büyük garabet.
Sonuçta öyle oldu böyle oldu ama 14 yaşında bir çocuğun ölümü söz konusu. Kusura bakmasın Yavuz ama o ananın yüreği yanarken cayır cayır, meseleyi bu türlü ele almak hiç insani değil. Keşke o tür bir yorum yapacağına deseydi ki: "Erdoğan da bir insan sonuçta... Zaman zaman öfkesine yenik düşüyor. Hata yaptı o gün evet. İzin vermemeliydi Berkin'in annesinin yuhalanmasına..."
Bu hem daha inandırıcı olurdu hem de daha insani.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN