"Hala her yerdeler ve hala dipdiriler!" dediğim zaman bazıları; "Abartıyorsun... Artık o kadar değiller!" deyip zıplıyor. O kişiler zıplamaya devam etsinler, ben de yazmaya... Çünkü bu örgüt öyle sinsi ve öyle tehlikeli bir yapılanma oluşturmuş ki 40 yıldır bu topraklar üzerinde... İki operasyonla, bir iki dokunuşla bitmez! Bu örgütü bitirmek için daha çoookkk uzun bir yol var önümüzde. Bu sözlerimden verilen mücadeleyi küçümsediğim anlamı çıkmasın. Ben bazıları gibi "dağ fare doğurdu" demiyorum ama çok net bir biçimde "biz daha yolun başındayız" diyorum. Emniyet teşkilatında kritik noktalarda söz sahibi değiller belki ama binlerce müritleri hala bu teşkilatın içerisindeler. Aynı durum yargı camiası için de geçerli. HSYK ellerinden gitti. Yargıtay'daki yeni düzenlemeyle güçleri bitti ama kabul edelim ki hala savcı ve yargıç kimliği altında görev yapan binlerce maklubeci var. Ha keza üniversiteler, bakanlıklar, bankalar ya da bürokraside.
Gün geçmiyor buralardan bu kirli yapıyı anlatan bir bilgi gelmesin! İşte onlardan biri! Çok önemli bulduğum için bu mektubu paylaşmak istedim. Çünkü bu örgüt gücünün büyük bir bölümünü de ülke ekonomisinde otorite kabul edilen kurum ve kuruluşlarda çevirdikleri film ve fırıldaklar sayesinde elde ediyor. Mektup BDDK'da görevli bir memurdan. Adı bende saklı.
Aynen paylaşıyorum ve anlatılan olayların muhataplarından da cevap bekliyorum!
"BDDK'ya idealist bir kişi olarak girdim. Yaklaşık 6 sene oldu her geçen gün ümidim azalıyor. Denetim mesleğini severek yapıyorum fakat denetimin içi boşaltılıyor. Denetimden sorumlu başkan yardımcılığını ve aynı zamanda da denetimden sorumlu kurum başkan yardımcılığı görevini sürdüren kişinin denetim ve risk yönetim daireleri ile yaptığı toplantıda söyledikleri beni şoka soktu! Açık açık aynen şunları söyledi: "Bankalarda denetim yapmayın! İyi reyting notları verin ve böylece kendinize zaman ayırır yorulmazsınız! Kredi incelemesi yapmayın. Bana kredi incelemesi ile gelmeyin!"
Şaşırdım kaldım duyduklarım karşısında. Sanırım bunu böyle söylemesinin nedeni Bank Asya kredilerinin detaylı incelemesinin istenmemesi. Genel bir konuşma yaptı ama bu arada toplantıdaki herkese de Bank Asya ekibini de içerecek şekilde talimat vermiş oldu. Ama bu arada da bir bankanın adını sürekli zikrederek (adını yazmıyorum o bankanın); "Çok riskli!" deyip durdu. Neden o bankaya takıldı kaldı anlamadım. Bank Asya'nın bağlı olduğu denetim daire başkan vekili de;" Malum bankayı ne yapacağız bu sene? Bu bankayı denetleyip tekrar reyting vermeye gerek var mı?" türünden abuk bir soru sordu. Yani anlayacağınız BDDK'da bu yapı hala var ve korkusuzca, kendilerini siper ederek can hıraç Bank Asya'yı kurtarmak için çalışıyorlar!
Bir de cemaatten olduğu aşikar olan kişilerden oluşan Ar-Ge ekibi denilen bir ekip oluşturdular. Yıllardır bu ekipteki kişilerin sayısını artırıyorlar ve bu ekip denetim anlayışı diye projeler üzerinde çalışıyorlar. Ancak her sene denetim anlayışını değiştiriyorlar. Yeni denetim dönemi başladı dediğimiz zamanda bütün anlayış değişti bir anda. Hepimiz şaşkınız. Anlayacağınız... BDDK Kurulu alenen devletle savaşan Paralel Örgüt'ün yanında saf tutan bu insanları görevde tutuyor."
NOT: Yarın akşam '%100 Siyaset' programında gündem yaratacak bir dosyayı aralayacağız. Dönemin Başbakanı Erdoğan'ın Başbakanlık'taki çalışma ofisi ile Keçiören'deki özel ofisine konulan böceklerin kaynağını görüntülerle ekrana getireceğiz. Sakın kaçırmayın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN