Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 Haziran'a artık sayılı günler kaldı.
Araştırma şirketleri, yaptıkları kamuoyu yoklamalarını yavaş yavaş servis etmeye başladı. İşim gereği bu şirketlerin patronları ya da yöneticilerini yakından tanıyorum. Birisi var ki aralarında hele...
Sonar Araştırma Şirketi'nin sahibi.
Uzuuun yıllara dayanan dostluğumuz vardır Hakan Bayrakçı ile. 2004 yılından gelen bir dostluk bu. O dönem kendisiyle Habertürk'te
"Başkan Kim Olsun?" adıyla birlikte program yapmıştık.
Hatırlayanlar bilir, epeyce de ses getirmişti o dönem o program. Ulusalcı ve CHP'ye fazla angaje olduğu yönünde hep eleştiriler vardır hakkında. Kısmen de doğrudur bunlar ama ben pek aldırış etmem.
Çünkü işin doğrusu hemen hemen tüm kamuoyu araştırmacılarının bir siyasi görüşle ya da bir siyasal partiyle muhakkak gönül ilişkisi vardır. Araştırma şirketleri için mühim olan kiminle ya da hangi partiyle gönül bağı ya da maddi bağı olduğu değil, işinde ne kadar profesyonel olduğudur. Eğer bir şirket bu gönül bağını yaptığı araştırmalara yansıtmıyorsa o şirket benim başımın tacıdır. Yansıtıyorsa da yandan çarkçıdır!
Neyse... Uzatmayayım lafı.
Geçtiğimiz hafta SONAR'ın anketi yayımlandı. Sonuçlara göre; AK Parti yüzde 40 oy oranına ulaşırken, CHP'nin oy oranı yüzde 27.1 ve MHP'nin de yüzde 18 olarak görülüyor. HDP yüzde 10.1 ile barajı aşıyor. İşçi Partisi'nin yerine gelen Vatan Partisi ise yüzde 3'lük oy oranıyla dikkat çekiyor. Bu oranlara göre vekil sayıları da, AK Parti 243, CHP 133, MHP 116 ve HDP 58 olarak sıralanıyor.
Kusura bakmasın Hakan, ama SONAR'ın bu son anketini pek inandırıcı bulmadım. Sanki işin içine bi duygusallık kaçmış gibi geldi. Sakın bunu AK Parti'nin oy oranına bağlamasın kimse!
Duygusallıktan kastım buradan değil!
CHP'nin oy oranından! Yoksa ben de iktidar partisinin bu seçimde yüzde 50'leri falan bulabileceğine inanmıyorum. O ayrı konu ama CHP'nin de SONAR'ın verdiği bu oy oranında olmasının imkansız olduğunu düşünüyorum. İnanılmaz bir çelişki var bu tabloda.
Diyelim ki bu rakamlar doğru. Peki bunlar hangi partinin oyları? Yani HDP nereden aldığı seçmenle barajı geçiyor?
MHP nasıl 4 puan birden artış yapıyor ve Perinçek'in partisi Vatan, yüzde 3'ü kimin sandığından oy kaparak gerçekleştiriyor?
İktidar Partisi'nden mi? Yani AK Parti küskünleri mi HDP, MHP ve Vatan arasında bölünüyor?
Hakan Bayrakçı'nın şirketinin anketine göre durum böyle. Peki sizce mantıklı mı bu? Olabilir mi? Hadi HDP'ye AK Parti'den 1 ya da 2 puan gitti. (Ki ben bunun böyle olacağına kesinlikle inanıyorum) MHP'ye de gitti 4 puan! (4 olmasa bile 1 ya da 2 puanla bu da mümkün) Eee... Vatan Partisi? Oraya nasıl gidiyor 3 puan? Hayalini bile kuramazsınız çünkü AK Parti'ye oy veren hiçbir seçmen öleceğini bilse bile götürüp oyunu vermez Vatan'a! Perinçek'in partisinin 3 puan aldığı gerçeğini kabul edersek dahi bu oranın tamamının CHP'den geleceği gerçeğini de kabul etmemiz lazım!
Uzun lafın kısası Hakancığım...
Perinçek'e oy giderse CHP'den gider. Ve haklısın HDP barajı geçecek. Ve bana kalırsa bayağı iyi de geçecek. Zaten gönlümün bunu istediğini de çok önceden açık açık yazdım. Ama HDP'ye baraj atlatacak oyların büyük çoğunluğu da CHP'den gelecek! Çevremden biliyorum yahu! Mahallemden! Onlarca insan tanıyorum Kılıçdaroğlu'na ders vermek için oyunu sandıkta HDP'ye basacak!
Peki pardon? Bu durumda nasıl oluyor da CHP, 2011'deki oy oranını hiç erimeden, düşmeden aynı yerde koruyor olabiliyor?
He Hakan? Nasıl oluyor?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN