Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlıktan desteği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, vatandaşların bisiklet kullanımına teşvik etmek için bisiklet yollarını yaygınlaştıracak adımlar atıyor.

Giriş Tarihi: 16.3.2013 13:38
Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş, motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliği ve iklim değişikliğine neden olan kirleticilerin azaltılması amacıyla '81 İlde Projesi'nin hazırlandığını ifade etti.

Çevre Yönetimi Genel Müdürü Baş, Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek kentsel dönüşüm sürecinde ekolojik şehirleri artırmayı hedeflediklerini söyledi. Motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliği ve iklim değişikliğine neden olan kirleticilerin azaltılması amacıyla bisiklet yollarının yaygınlaştırılmasını istediklerini dile getiren Baş, bu çerçevede '81 İlde Bisiklet Yolu Projesi'nin hazırlandığını hatırlattı. Baş, trafik ve bunun etkisiyle oluşan hava kirliliğinin önüne geçmek adına bisiklet yolu projesi hazırlayan belediyelere maddi ve teknik destek sağladıklarını anlattı.

Bisiklet yollarıyla ilgili şu ana kadar 103 projenin ellerine ulaştığını bildiren Baş, şunları kaydetti: ''Bakanlık olarak, gelen projeleri değerlendiriyoruz ve uygun bulunanlara katkı sunuyoruz. İlk etapta Sakarya Belediyesi'ne 500 bin, Kocaeli Belediyesi'ne 440 bin lira destek verdik. Bisiklet yolu projelerini hayata geçirmeleri için belediyelere toplamda 1 milyon lira kaynak aktardık.''

NÜFUSA GÖRE MADDİ DESTEK SAĞLANIYOR
Bakanlık, trafiğin yoğun olduğu kesimlerde, yerleşim yeri merkeziyle bağlantılı yapılan bisiklet yolu planlamalarını öncelikli olarak değerlendiriyor. Sadece bisiklet yoluna ilişkin tespit edilen yapım maliyetinin belirli bir oranında finansal destekte bulunuluyor. Nüfusu 3 binden fazla yerleşim alanlarının bisiklet yolu proje başvuruları destek kapsamında öncelikli olarak değerlendiriliyor. Maddi destek oranları nüfusa göre değişiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlıktan bisiklet yolu desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN