Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'de çevre faciası

İzmir 'daki söküm tesislerinde söküm için bekletilen İtalyan bayraklı gemi, şiddetli fırtına yüzünden başka bir gemiyle çarpışınca tanklarında bulunan son ları e döküldü. Petrol türevi atıklar yaklaşık dört kilometre çapında bir alana yayıldı. Çandarlı lerini siyaha boyayan atıklar ne neden oldu.

Giriş Tarihi: 28.3.2013 17:09 Güncelleme Tarihi: 28.3.2013 17:31

Geçen cuma günü, Ağustos 2012'de yurtdışından söküm için getirilen tankeri, şiddetli rüzgar nedeniyle yanında söküm için bekleyen başka bir ye çarptı. Kazada, geminin yan bordosunda 3 ile 6 metrelik yarık oluştu. İddiaya göre, geminin ön ve arka tanklarında bulunan 3.5 ton petrol türevi balçık sabah saatlerinde geniş bir alana yayıldı. Atık maddeler Çandarlı lerine vurdu. Bölge sakinlerinin ihbarı üzerine Dikili Kaymakamlığı çalışma başlatırken, de 1 mil açıktan itibaren 3-4 kilometre çapındaki bir alana petrol türevinin yayıldığı görüldü.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ata Erpolat, Alba gemisinden numune aldıklarını belirterek "Denize dökülen atıklardan aldığımız numunelerle laboratuvar tahlil sonuçlarını karşılaştıracağız. Aynı atık olduğu ortaya çıkarsa Alba'ya cezai müeyyide uygulanacak" dedi.

Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Emine Helil İnay Kınay, uygulanan para cezasının çevreye verilen zararın karşılığı olamayacağını belirterek "Denizin sadece rengi değişmedi, suyun niteliği ve buna bağlı canlıların yaşam alanı da zehirlendi. Yazık ediliyor. Gemi söküm alanında sancılı bir süreç var. Burada önlemler artırılmalı" diye konuştu.

Öte yandan Çandarlı Belediye Başkanı Ahmet Dağdelen, sahillerde kirlilik tespit ettiklerini belirterek şunları söyledi: "Ancak, nereden geldiğini bilmiyoruz, belediyemizin ve ilgili kurumların yetkilileri geldi ve inceleme yaptı. Bizim ekiplerimiz bu atıkları temizlemeye çalışıyor kısa zamanda bu pislik temizlenecek ve yaz sezonunda sahillerimizi eski haline getireceğiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'de çevre faciası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN