Nehri ölüyor

Giriş Tarihi: 26.4.2013 11:52

Paraşüt sporcusu Arslan Hamza Algül Nehri'ni doğduğu noktadan sanayi atıklarının karıştığı yere kadar görüntüledi. Havadan çekilen görüntülerde berrak şekilde kilometrelerce akan nehir ağır sanayi atıklarıyla siyaha bürünüyor.

Tekirdağ Doğa Sporları Başkan Yardımcısı paraşüt sporcusu Arslan Hamza Algül, Nehri'nin kirliliğinin yerden ve havadan belgeselini çekmek için çalışmalara başladı. Algül, 4 aylık çalışma sonunda 'nin Yıldız Dağları'ndan doğup Ege Denizi'ne dökülmesini havadan ve yerden görüntüledi.

Ergene Nehri'ni kirleten sanayi atıklarına dikkat çekmek isteyen Algül, ilk olarak Tekirdağ'ın Saray ilçesi Çakıllı Beldesi Karatepe Mevkii'de Ergene Nehri'nin doğduğu yerde çekimler yaptı. Havadan çekilen görüntülerde ağaçların arasında doğan nehir, yaklaşık 15 kilometre Saray ilçesine kadar berrak bir şekilde akıyor. Saray'da evsel atıkların karıştığı nehir, Saray'dan sanayi atıklarının bulunduğu Çorlu ilçesine kadar hafif sarımtırak bir renkte akışını sürdürüyor. Nehir ağır sanayi tesislerinin yoğunlaştığı Çorlu ilçesi Ulaş Beldesi yakınlarında sanayi atıkları ile birlikte simsiyah bir renge bürünüyor. Bu noktaya kadar canlı popülasyonunun olduğu nehirde, sanayi atıklarının karışmasıyla birlikte canlı hayatının sona erdiği kaydedildi.

Ergene Nehri'nin yıllardır sanayi atıklarıyla zehirlendiğini kaydeden Tekirdağ Doğa Sporları Başkan Yardımcısı paraşüt sporcusu Arslan Hamza Algül, 'Ergene Nehri'nin nasıl kirlendiğini ortaya koymak için böyle bir çalışma yaptım. Yıldız Dağları'ndan doğan Ergene'nin sanayi atıkları tarafından öldürülmesini havadan açık bir şekilde görüntüledim.' dedi.

Ergene'nin doğduğu yerden Çorlu ilçesine kadar olan bölümde canlı hayatının devam ettiğini aktaran Algül, 'Yıldız Dağları'ndan doğan nehirde Çorlu ilçesine kadar hayat devam ediyor. Buraya kadar olan bölümde suda balık başta olmak üzere birçok canlı hayat sürüyor. Ağır sanayi atıklarının karıştığı Çorlu'dan itibaren nehir zifte dönüşüyor. Buradan sonra nehirde kurbağa dahi yaşamıyor.' dedi.

Son yıllara hükümet tarafından Ergene'yi temizlemek için köklü çalışmaların yapıldığını belirten Algül, 'Kangren haline gelen Ergene Nehri'nin temizlenmesi için hükümetimiz köklü bir çalışma yapıyor. İlk defa kirliliğin üzerine kararlılıkla gidiliyor. Hepimizin ortak arzusu Ergene Nehri'nin doğduğu yerdeki berraklığa kavuşmasıdır. Kulüp olarak Ergene'nin temizlenme çalışmalarını canı gönülden destekliyoruz.' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergene Nehri ölüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN