300 gül çeşidi aynı bahçede yetişti

Giriş Tarihi: 3.9.2013 11:35 Güncelleme Tarihi: 3.9.2013 11:51

SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özçelik, TÜBİTAK projesi kapsamında 3 yıl süren çalışmanın ardından Türkiye'de yetişen 300 çeşidi gülü aynı bahçede yetiştirmeye başladı.

(SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Özçelik, TÜBİTAK projesi kapsamında 3 yıl süren çalışmanın ardından Türkiye'de yetişen 300 çeşit gülü aynı bahçede yetiştirmeye başladı.

Özçelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada güllerin, gülgiller familyasından hoş kokulu, güzel görünüşlü, çok eski bir geçmişe sahip bitki cinsi olduğunu söyledi.

Gülün kokusu ve güzelliğiyle çağlar boyunca yetiştirildiğini ve sağlıktan, kozmetiğe kadar bir çok alanda kullanıldığını ifade eden Özçelik, güle yapılan övgünün hiç bir bitkiye yapılmadığını ve gülün her sahada sembolleştiğini kaydetti.

Dünya gül yağı üretiminin yüzde 65'inin Isparta'da gerçekleştiğini, bu nedenle de gülün Isparta için ayrı bir öneme sahip olduğunu dile getiren Özçelik, güle katma değer sağlamak için çalışma yaptıklarını kaydetti.

Bu anlamda Türkiye'deki gül çeşitliliğini ortaya koymak amacıyla TÜBİTAK'a "Türkiye Gül Taksonlarının Genetik Çeşitliliği Tespiti, Ekonomiye Kazandırılması Olanaklarının Araştırılması ve Süleyman Demirel Üniversitesi Bünyesinde Rosarium (Gülistan) Tesisi Kurulması" projesini sunduklarını belirten Özçelik, projenin kabul edilmesi ile birlikte 4 farklı ekibin Isparta, Konya, Rize, Trabzon, Kastamonu, Çorum ve Çankırı bölgelerinde farklı tür ve çeşitlerde gül araştırmasına başladığını kaydetti.

Yaklaşık 3 yıl devam eden saha ve literatür çalışmasında Türkiye'de 100'ü yabancı 500 gül çeşidini belirlediklerini ifade eden Özçelik, 400 çeşit yerli gül çeşidinden 300'üne ulaştıklarını kaydetti.

Araştırma kapsamında elde ettikleri çeşitlerin arasında melekhanım, onbiray, yediveren, okka, şimşiri, paşa, peygamber kokusu, halfeti, sarı, beyaz, kırmızı, kadife, sarmasık, fındık gibi yerel güllerin yanında kendilerinin de isimlendirdiği güllerin bulunduğunu ifade eden Özçelik, bunların kampüs içerisindeki SDÜ Botanik Park'ında bulunan 4 dönüm arazi üzerinde kurulu Gülistan'a ekildiğini dile getirdi.

Gülistan'da morfolojik, fenolojik ve fizyolojik gelişimleri gözlenen güllerin, araştırmalara, eğitimcilere, peyzajcılara, tarımcılara bitkisel materyal desteği sağladığına dikkati çeken Özçelik, sonraki aşamada gül atıklarının nasıl değerlendirileceği ile ilgili çalışmalar yaparak, gülden ekonomik kazanımlar elde etmek istediklerini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
300 gül çeşidi aynı bahçede yetişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN