Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'un gürültü haritası çıkarılıyor

Giriş Tarihi: 19.3.2015 13:20

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul'un gürültü haritasını çıkarıyor

İstanbul Atatürk Havalimanının gürültü haritası Çevre ve Şehircilik Bakanlığının teknik desteği ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlandı.


4 Haziran 2010 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, "Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği" gereğince nüfusu 100 bin den fazla ve nüfus yoğunluğu kilometrekare başına bin kişinin üstünde olan yerleşim alanları için gürültü haritalarının hazırlanması gerekiyor.


Avrupa Birliği IPA 2009 programında yer alan Çevresel Gürültü Direktifinin Uygulama Kapasitesi İçin Teknik Yardım Projesi ile; İstanbul ilinin de içinde bulunduğu beş büyükşehir için karayolu, demiryolu, endüstri gürültü haritaları hazırlanıyor.


Proje, Haziran 2013 tarihinde başlamış olup, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile işbirliği ve koordinasyon içinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Proje kapsamında; gürültü haritalarının hazırlanması için gerekli olan alansal ve kaynak verileri temini çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda Aralık 2015 tarihinde İstanbul İlinin gürültü haritası hazırlanmış olacak.


İstanbul Atatürk Havalimanının gürültü haritası Çevre ve Şehircilik Bakanlığının teknik desteği ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlandı. Sabiha Gökçen Havalimanı'nın da gürültü haritası hazırlama çalışmaları başladı ve 2015 yılı içinde tamamlanması planlanıyor.Hazırlanan gürültü haritaları, sorunlu alanların belirlenmesinde ve kontrol tedbirlerini içeren eylem planlarının hazırlanmasında kullanılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'un gürültü haritası çıkarılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN