Türkiye'nin en iyi haber sitesi

e nasıl girilir? - E-Devlet sistemine giriş - primlerini öğrenmek için tıklayın

sayesinde pek çok kamu işlemimizi istediğimiz anda gerçekleştirebiliyoruz. Sizler için hazırladığımız bu haberde E-Devlet şifresi ve E-Devlet sistemi hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 10.7.2015 10:34 Güncelleme Tarihi: 1.9.2015 11:35
E-Devlete nasıl girilir? - E-Devlet sistemine giriş - SGK SSK GSS primlerini öğrenmek için tıklayın
İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte artık birçok işlem için herhangi bir kuruma gitmeden internet üzerinden kolay, rahat ve güvenilir bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Birçok kurum internetin gelişmesine bağlı olarak artık sanal ortamdan hizmet sunmaktadır. İnternet kullanımının akıllı telefonların çıkması ile birlikte artması sonucu bir çok kurum ve kuruluş sanal ortmdan işlem yapabilme imkanını sunmaktadır. Bu gelişmelere kayıtsız kalmak istemeyen devlet ise birçok işlem yapabileceğimiz bir devlet kapısı olan sistemini geliştirmiş ve hizmete sunmuştur. E-Devlet uygulamasının hizmete başlaması ile birçok devlet kapısı olan işleri artık Sabah erken saatlerde kalkıp kurumlarda bekleme sıkıntısı yaşamadan yerine getirebilirsiniz.


Sizde E-Devlet uygulamasından faydalanmak istiyorsanız ilk olarak www.türkiye.gov.tradresine giriş yapınız. Daha sonra açılacak olan sayfada E-Hizmetler bölümüne tıklayınız. Bu sayfada aşağıda bir kısmı yazan yapabileceğiniz hizmetler çıkacaktır. Bunlardan size uygun olanınızı seçiniz. E-Devlet sistemi üzerinden yapabileceğiniz işlemlerden bazıları şunlardır;

E-Devlet 4A Emeklilik Kesintileri; emekli maaşınız normalden düşük yatmış ise bunun nedenini sisteme giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Ayrıca emekli maaşınızın oranına bakabilirsiniz. Neden kesinti yapıldığına dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

4A Emekli Aylık Bilgisi; emekli aylığınız hakkında kafanıza takılna her şeyi sistem üzerinden öğrenebilir gerekli duyduğunuz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

4A Hizmet Dökümü; 4A Hizmet Dökümüne ulaşma imkanı ile birlikte işe giriş tarihinizi, yatırılan priminizi ve ne kadar prim yatırdığınızı öğrenebiliceksiniz.

4B Borç Durumu; sistemin sağladığı borç durumu uygulaması ile ne kadar borcunuzun olduğunu öğrenebilmeniz mümkündür.

4B Emekli Aylığı Kesintileri; bu uygulamanın sağladığı kolaylık ile BAĞ-KUR emekli aylığında neden kesinti yapıldığını öğrenebilirsiniz.

4B Aylık Bilgisi; uygulama bilgilendirme amacı taşımaktadır. Emekli aylığı ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

4B Tescil Kaydı; BAĞ-KUR ile ilgili tescil kaydınıza bu uygulamanın sağladığı kolaylık ile ulaşabilirsiniz.

E-Devlet 4C Emekli Aylığı Kesintileri; Emekli Sandığı ile ilgili alınan maaşlarda neden kesinti yapıldığını sistemden ulaşabilirsiniz.

4C Emekli Aylık Bilgisi; bilgilendirme amaçlıdır. Emekli sandığı ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

4C Tescil Kaydı; emekli sandığı ile ilgili tescil kaydınıza ulaşabilir. Gerekli olan sorgulatmaları yapabilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden bu ve bunun gibi birçok işlemi yerine getirebilirsiniz.

E-Devlet sisteminden işlem yapmak için E-Hizmetler sayfasında yer alan size uygun işlemi belirleyiniz. Daha sonra ise açılacak olan sayfada ilk olarak kimliğimi şimdi doğrula butonuna basınız. Bundan sonra karşınıza çıkacak olan sayfada sizden TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz olarak sisteme girmeniz gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa sistem üzerinden işlem yapamazsınız. Sizde E-Devlet sisteminden yararlanmak istiyorsanız E-Devlet şifresi, mobil imza ya da elektronik imzadan birine sahip olmanız gerekmektedir. Bu şifrelerden birine sahipseniz E-Devlet sistemi üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Eğer sizde E-Devlet sistemi üzerinden işlem yapmak istiyor ancak E-Devlet şifresi sahibi değilseniz şifre sahibi olmak için ilk olarak size en yakın bir PTT şubesine gidiniz. Herhangibi bir PTT şubesine gittikten sonra veznede çalışan memur sizden ilk olarak TC kimlik numaranızı isteyecektir. Çalışan memura TC kimlik numaranızı verdikten sonra veznedar size kapalı bir zarf içinde sizin TC kimlik numaranıza tanımlı E-Devlet şifrenizi verecektir. Bu şifre tek kullanımlık bir şifre olacaktır. Bu şifreyi ilk defa girdikten sonra sistem sizden yeni bir şifre belirlemenizi isteyecektir. Ancak PTT şubelerinde yapılan bu işlemler için veznedar sizden 2 TL işlem ücreti isteyecektir. Bu ücreti verdikten sonra şifre sahibi olabilirsiniz. Yeni belirlediğiniz şifre aklınızda kolay tutulacak bir şifre olmasında fayda vardır. Çünkü şifrenizi unuttuğunuz zaman her yeni şifre almak için gittiğinizde ilk seferde 4 TL olmak üzere 10 TL'ye kadar işlem ücreti artış göstermektedir. Bunun için belirlediğiniz şifreyi bir yere not etmenizde de fayda vardır. E-Devlet şifresi elde etmenin bir diğer yolu ise mobil imza yoludur. Bu imzayı anlaşmalı GSM oparatörlerinden belli bir ücret karşılığında elde edebilirsiniz. E-Devlet şifresine sahip olamının bir diğer yolu ise elektronik imzadır. Elektronik imzaya sanal ortamdan elde edebilirsiniz. Bu yollardan herhangibi biriyle şifre sahibi olduktan sonra artık sizde E-Devlet sistemine girebilir ve istediğiniz işlemi yerine getirebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
E-Devlete nasıl girilir? - E-Devlet sistemine giriş - SGK SSK GSS primlerini öğrenmek için tıklayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN