Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hicabi’nin kafasını karıştıran soru…

Akşam namazı çıkışı Ziya hocanın peşinden koşarak gelen soru makinası Hicabi, yine bomba sorularını sorabilmek ve cevabını öğrenebilmek için yanıp tutuşmaktadır. Ziya hocadan izin alarak sorularına başlayan Hicabi; “Allahu Teâlâ izin vermese, kimse kimseye kötülük yapamaz değil mi? Kötülük yapanın suçu ne? Allah izin verdiğine göre, kötülük yapmak onun kaderinde, alın yazısında varsa, biz onu neyle suçlayacağız?” diyerek, cevabını büyük merakla beklediği sorularını, peş peşine sıralar. Ziya Hoca ise, buna karşılık; “Mesela senin gelip bu soruyu bana soracağını Allah bilir. Bu Allah’ın takdiridir, ama Allah’ın emri değildir. Sen istesen bu soruyu bana sormazdın, sordun bu benim kaderim oldu” diyerek, Allah’ın insanlara özgür irade verdiğini ve bizlerin yaptığımız her şeye özgür irademizle karar verdiğimizi, bu yüzdende yapacaklarımızın Allah’ın emri olmadığını ifade eder. Hicabi aldığı cevabı, her zamanki defterine yazmış olsa da, cevabı tam olarak anlamamıştır. Ziya Hoca Hicabi’nin daha iyi anlayabilmesi için, ayrıntılı bir şekilde konuya dair açıklık getirir. Fakat bu durum, Hicabi’nin kafasının daha da karışmasına neden olur.

İstanbul gecelerinin iflah olmaz çapkınlarından olan KERTENKELE aslında zekâsı ve sıra dışı yetenekleri sayesinde bir türlü ele geçirilemeyen profesyonel bir hırsızdır. Mesleki hayatını takıntılı bir şekilde Kertenkele'yi yakalamaya adayan komiser Ünsal'ın tüm çabalarına rağmen Kertenkele izini kaybettirmenin bir yolunu hep bulmuştur. Ta ki boş sanarak kaldığı villada evin sahibi mafya patronu Deli Kenan ile karşılaştığı güne kadar...
Sevgilisinin ihaneti nedeniyle intiharın eşiğine gelmiş olan Deli Kenan, Kertenkele'nin tüm ikna çabalarına rağmen kendisini vurur. Kertenkele, olay yerinden panikle uzaklaşırken polis tarafından köşeye sıkıştırılır. Kertenkele polisten kaçarken yanan bir ev görür ve yakalanma pahasına içeriye girerek küçük bir çocuğu yangından kurtarır. Ama bu kahramanlık Kertenkele'nin özgürlüğüne mal olmuştur. Tutuklanıp cezaevine gönderilir.
Esaret altında yaşamaktansa ölmeyi yeğleyen Kertenkele bir yolunu bulup imam kıyafeti ile polisin ve peşindeki mafyanın elinden kaçarken kendisini şirin bir mahalle camisinde yanlışlıkla imam olarak bulur. Kertenkele sıfır din bilgisi ile imamlık yapmaya çalışırken karşısına gayrimenkul kralı Ekrem Bey'in güzeller güzeli torunu Zehra çıkar. Zehra'ya ilk bakışta âşık olan Kertenkele ise hayatının en büyük soygununa karar vermiştir; hiç kimseyi beğenmeyen bu güzel kızın kalbini çalacaktır. Fakat bilmediği bir şey vardır. Ünsal komiser, Zehra'nın eniştesidir.
ARKADAŞINA GÖNDER
Hicabi’nin kafasını karıştıran soru…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz