Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Corona virüsü ölüm oranı nedir? virüs sebebiyle en çok hangi yaş grubu tehdit altında?

Corona virüsü Türkiye'de görüldükten sonra vatandaşların konuyla ilgili araştırmaları sıklık kazandı. Bakan Koca, geçtiğimiz günlerde Türkiye'de ilk kez virüsü vakasının tespit edildiğini, bir vatandaşımıza yapılan testin pozitif sonuç verdiğini açıklandıktan sonra, virüsten korunma yolları başta olmak üzere salgının ölüm oranı, belirtileri gibi detaylar merak edilmeye başlandı. Bugüne kadar 4 binin üzerinden insanın hayatını kaybetmesine sebep olan corona virüs ölüm oranı kaç? en çok hangi yaş grubunu tehdit ediyor? İşte rakamlarla corona virüs...

Corona virüsü ölüm oranı nedir? Korona virüs sebebiyle en çok hangi yaş grubu tehdit altında?

Dünya Sağlık Örgütü, Aralık ayında Çin'de ortaya çıktıktan sonra kısa bir süre içerisinde dünyanın çeşitli bölgelerinde etkisini gösteren ve çok sayıda insanın ölümüne sebep olan corona virüs salgınına ilişkin verileri düzenli olarak kamuoyu ile paylaşıyor. Şu ana kadar virüsün enfekte olduğu kişi sayısı ile koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden insanlara bakıldığında ölüm oranının yüzde 3.4 olduğu açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından yapılan açıklamada aynı zamanda söz konusu oranın yaş, cinsiyet, sağlık geçmişi gibi değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterebileceği belirtildi. İstatistiklere bakıldığında en yüksek ölüm oranının ise 80 yaş ve üzeri kişilerde olduğu görülüyor. Peki virüs en çok hangi yaş grubunu tehdit ediyor? İşte detaylar...

CORONA VİRÜS ÖLÜM ORANI KAÇ?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, corona virüs nedeniyle meydana gelen ölüm oranının yüzde 3.4 olduğunu duyurdu.

Ancak bu oran, yaş, cinsiyet, sağlık geçmişi gibi nedenlerle değişiklik gösterebiliyor.

CORONA VİRÜS AÇISINDAN KİMLER RİSK GRUBUNDA?

100 binin üzerinde kişiye bulaşan virüs 4 binin üzerinde kişinin hayatına mal oldu. İstatistiklere bakıldığında corona virüse karşı en yüksek ölüm oranı 80 yaş ve üzerindeki kişileri gösteriyor.

Bu yaş grubunda corona virüs kapanlardaki ölüm oranı yüzde 14.8. 70 - 79 yaşları arasındaki kişiler için bu oran yüzde 8 olarak açıklandı.

Corona virüsü ölüm oranı nedir? Korona virüs sebebiyle en çok hangi yaş grubu tehdit altında?

Dünya Sağlık Örgütü'nden alınan veriler üzerine oluşturulan rapora göre, bu oran 60 - 69 yaş grubu için yüzde 3.6, 50 - 59 yaş grubu için 1.3, 20 *29 yaş grubu için yüzde 04.

İstatistiklere bakıldığı zaman corona virüs nedeniyle ölüm oranın en az görüldüğü yaş grunu ise 10 -19 , 20 -29 ve 20- 39 yaş grupları.

Söz konusu rapora göre, bu yaş gruplarında corona virüs kapan ve bu nedenle hayatını kaybedenlerin oranı yüzde 0.2. Başka bir deyişle bu yaş gruplarında corona virüs kapan her 1000 kişiden 2'si hayatını kaybetti.

Corona virüsü ölüm oranı nedir? Korona virüs sebebiyle en çok hangi yaş grubu tehdit altında?

CORONA VİRÜS BELLİ IRKLARI MI HEDEF ALIYOR?

İstatistiksel bulgulara göre tüm ırklardaki bireylerin SARS-CoV-2'ye karşı eşit düzeyde kişisel korunması gerekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü 27 Şubat 2020'de yaptığı açıklamada corona virüsün sınır tanımadığını, ırk ya da etnik köken ayırt etmediğini ve ülkelerin gelişmişlik düzeyi ile bir ilişkisi olmadığını belirtmişti.

CORONA VİRÜSÜN ERKEKLERE BULAŞMA RİSKİ DAHA MI FAZLA?

MERS ve SARS da olduğu gibi yeni tip corona virüsünün erkeklere bulaşma riski kadınlardan daha fazla.

Kadınların daha az etkilenmesinin nedeni yani viral enfeksiyonlara karşı duyarlılıklarının daha az olmasının; bağışıklıkta önemli bir rol oynayan X kromozomundan kaynaklandığı düşünülüyor.

Ancak geçtiğimiz günlerde Çin'de yapılan bu araştırma henüz dünyanın diğer bölgelerindeki bilim çevreleri tarafından test edilmedi.

Bazı uzmanlar Çin'de görülen kadın erkek arasındaki ölüm oranı farkının sigara kullanımına bağlı olabildiği iddiasında.

Corona virüsü ölüm oranı nedir? Korona virüs sebebiyle en çok hangi yaş grubu tehdit altında?

SİGARA İÇENLER İÇİN RİSK DAHA MI FAZLA?

Zira ülkede sigara kullanımı erkeklerde kadınlara oranla hayli yüksek. Uzmanlar sigara içenler için riskin yüksek olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar ayrıca kronik böbrek, karaciğer hastalıkları olanlar, kanser tedavisi görenler için riskin daha yüksek olduğu uyarısında bulunuyor.Corona virüsü ölüm oranı nedir? Korona virüs sebebiyle en çok hangi yaş grubu tehdit altında?

CORONA VİRÜSÜN BULAŞMA ORANI NE?

Corona virüs MERS ve SARS'tan daha hızlı bir yayılım gösteriyor. Corona virüsün yayılım katsayısının 2.2 ila 3.8 arasında değiştiği belirtiliyor.

EN ÇOK HANGİ ÜLKELERDE CAN KAYBINA NEDEN OLDU?

Ortaya çıkan son rakamlara göre, corona virüsün en çok Çin'de ölüme neden oldu. Çin'de Covid-19 salgınında can kaybı 3 binin üzerinde.

Corona virüsü ölüm oranı nedir? Korona virüs sebebiyle en çok hangi yaş grubu tehdit altında?

HANGİ HASTALIKLAR CORONA VİRÜS ENFEKSİYONUNDA RİSKİ ARTIRIYOR?

Corona virüsten ölen kişilerin neredeyse tamamı, virüs bulaştığı sırada başka hastalıklara sahip insanlardan oluşuyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ), Çin'de bu hastalığa yakalananlar üzerinde yaptığı bir analize göre, özellikle kalp damar hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon, kronik solunum yolu hastalıkları ve kanserden muzdarip olanlar yüksek risk altında.

Corona virüsü ölüm oranı nedir? Korona virüs sebebiyle en çok hangi yaş grubu tehdit altında?

ÇOCUKLAR NEDEN DAHA AZ TEHLİKE ALTINDA?

Yeni tip koronavirüste çocuklar sürpriz bir biçimde toplumun en zayıf gruplarından birini oluşturmuyor. Şu ana dek yaşanan ölüm vakalarında da hiç çocuk yok. Tabii ki virüs çocuklara da bulaşıyor ama onlarda ya bir hastalığa yol açmıyor ya da hastalığı çok hafif atlatıyorlar. Bunun sebebi henüz net bir biçimde anlaşılabilmiş değil. Bazı tıp uzmanlarına göre, bu durumun kökeninde küçük çocukların doğumla birlikte sahip olduğu "spesifik olmayan sistem" var.

Çocuğa, henüz anne karnında bir cenin iken, vücuduna girebilecek ilk mikroplara karşı kendi spesifik bağışıklık sistemi koruyucusu aktarılıyor. Bu aktarım doğumun ardından anne sütü üzerinden devam ediyor.

Doğuştan var olan bu koruma, akyuvarları oluşturan makrofajlardan ve doğal öldürücü hücrelerden meydana geliyor. Söz konusu akyuvarlar da mukoza ya da deri üzerinden vücuda giren mikroplara karşı saldırıya geçiyor. Bu pasif bağışıklık genelde çocuğu, kendi savunma sistemı oluşana dek koruyor.

Çocukların genelde 10 yaşına kadar kendi spesifik bağışıklık sistemi gelişmeye devam ediyor. Ardından da bu savunma sistemi, yeni mikroplara karşı hayat boyunca, öğrenmeye açık bir şekilde varlığını sürdürüyor.

SON DAKİKA