Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sürgündeki Prens, 'a neden döndü?

Sürgündeki Prens, Riyad'a neden döndü?

KRAL SELMAN'IN KARDEŞİ...

Kaşıkçı krizinde tüm oklar Muhammed bin Selman'ı gösteriyor. Muhammed bin Selman'ın azledilmesine yönelik baskılar var. İşte tam bu süreçte 'da yaşayan 'ın kardeşi 'a döndü. 'in dönüşü ne anlama geliyor, gidecek mi kalacak mı, Riyad'da başka kimlerin azledilmesi gündemde Taha Dağlı bu kritik soruları sabah.com.tr için yanıtladı.

Sürgündeki Prens, Riyad'a neden döndü?

PRENS AHMED KİMDİR?

bin Abdülaziz, 'ın üvey kardeşi. Muhammed bin Selman'ın da amcası. 2012'ye kadar İçişleri bakanıydı. Kral Selman'ın tahta çıkması ardından Muhammed bin Selman'ın birinci veliahtlığa getirilmesi sürecinde self exile yani kendi isteğiyle sürgünü tercih etti ve 'ya yerleşti.

Sürgündeki Prens, Riyad'a neden döndü?

PRENS AHMED MBS'YE MUHALİF MİDİR?

yeğeni Muhammed bin Selman'a muhalif tutumuyla tanınır. Birkaç ay önce 'da Yemen'deki askeri varlığını protesto eden bir göstericiyle karşılaştığında "Yemen'de olup bitenin sorumlusu Kraliyet değildir sorumlu Prens Muhammed bin Selman'dır" ifadesini kullanmış, o anlar bir kamerayla kayıt altına alındığında Prens Ahmed'in yeğeni 'yi eleştirdiği sözler 'da geniş yankı bulmuştu.

Sürgündeki Prens, Riyad'a neden döndü?

PRENS AHMED NEDEN RİYAD'A DÖNDÜ?

'in 'a dönüşü bir talep üzerine oldu. Muhalif ve sürgündeki bir prens olarak kendi kendine ülkesine dönmüş değil. Bu durumda hapse de atılabilirdi. Ama Kaşıkçı cinayeti sürecinde Riyad'a dönmesi ve ülkesinde başına bir şey gelmeyeceğine dair garanti alması, ona bir dönüş daveti yapıldığını gösteriyor.

Sürgündeki Prens, Riyad'a neden döndü?

MBS, PRENS AHMED'İN GELİŞİNİ NASIL KARŞILADI?

Kraliyet kaynaklarına göre Muhammed bin Selman sürgünden dönen amcası 'i havalimanında çok sıcak bir şekilde karşılamış. Sonrasında da Prens Ahmed'in yoğun bir ilgiyle kaldığı rezidansa giriş görüntüleri yayınlandı.

Sürgündeki Prens, Riyad'a neden döndü?

MBS'NİN AKIBETİ NE OLACAK, AZLEDİLECEK Mİ?

'in gelişi 'nin akıbetiyle ilgili soruları gündeme getirdi. Elbette Prens Ahmed durduk yere 'a dönmedi. Bunun bir anlamı var ve sonuçları olacak. Ama MBS gidecek onun yerine birinci Ahmed mi olacak yoksa Prens Ahmed Riyad'da güvenlik konularının başına mı getirilecek, burası tam net değil.

Sürgündeki Prens, Riyad'a neden döndü?

RİYAD'DA NE GİBİ DEĞİŞİKLİKLER OLACAK?

Son 3-4 gündür 'da sadece Kraliyette değil Kraliyet ailesinin bir çok ferdinin saatler süren toplantılar düzenlediği yönünde haberler geliyor. Bu toplantılarda Muhammed bin Selman'ın görevden alınması konuşuluyor. Kraliyet ailesine yakın bir kaynağın "Hanedan bu süreçte kesinlikle bir değişim olmasını istiyor" açıklaması var. Belli ki Riyad Kaşıkçı baskısından kurtulmak için ciddi bir değişiklik yapmanın zorunluluğunu hissediyor.

SON DAKİKA