Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 soruda 'den sonra ne olacak

10 soruda Soçi'den sonra ne olacak

10 SORUDA SOÇİ'DEN SONRA NE OLACAK
'deki Suriye zirvesinde - ve İran mutabık kaldı. Önemli kararlar alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK- terör örgütünü kast ederek, "milli güvenliğimize kast eden terör örgütüyle aynı çatı altında olmamızı, aynı platformda yer almamızı bizden kimse beklememelidir" dedi. Peki Soçi'de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin açıklamaları ne anlama geliyor, zirve sonrası Suriye düğümü nasıl çözülecek, Türkiye 'e operasyon yapacak mı, Taha Dağlı sabah.com.tr'ye değerlendirdi.

10 soruda Soçi'den sonra ne olacak

TÜRKİYE'NİN SOÇİ'DEKİ PKK TAVRINI NASIL DEĞERLENDİRMEK GEREK?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "milli güvenliğimize kast eden terör örgütüyle aynı çatı altında olmamızı, aynı platformda yer almamızı bizden kimse beklememelidir" diyerek, Suriye'deki PKK uzantısı terör örgütünü kastetti ve PKK konusunda 'nin tavrının çok net olduğunu vurguladı, PKK'nın Türkiye için bir kırmızı çizgi olduğunu belirtti.

10 soruda Soçi'den sonra ne olacak

PKK-PYD KONUSUNDA NELER YAPILDI?
2016'da Fırat Kalkanı ile Azez-Cerablus'taki DAİŞ teröristleri imha edildi, bölgeye PKK- teröristlerinin girmesi engellendi. -Kobani hattının birleşmesinin önü kesildi. PKK-PYD şu an sınırımızda Afrin'de. Bunun dışında Azez-Cerablus hattının doğusunda da devamı var. İdlib operasyonuyla PKK-PYD'nin Afrin'e sıkıştırıldığını görüyoruz, Türk askerinin İdlib'de bulunması ayrıca PKK-PYD teröristlerinin Afrin'den çıkıp, İdlib'e koridor açmalarının ve Akdeniz'e inmelerinin de önüne geçiyor.

10 soruda Soçi'den sonra ne olacak

AFRİN'E OPERASYON OLUR MU?
Cumhurbaşkanı Erdoğan bunu daha önce söylemişti. PKK- teröristleri birkaç gün önce 'den, İdlib'teki Türk askerlerine saldırdı, orada yakın mesafedeler. 'nin sınırında böyle bir terör yapılanmasına müsaade etmeyeceği gözüküyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu bir çok kez vurguladı.

10 soruda Soçi'den sonra ne olacak

RUSYA PYD KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYOR?
, 'nin güdümünde ama Rusların da ilişkide olduğu bir terör örgütü. bunları daha önce Moskova'da kongreye çağırmıştı. 'nin tepkisiyle o kongre ertelendi. Şimdi 'den sonra Aralık ayında kongre yeniden gündemde.

10 soruda Soçi'den sonra ne olacak

PYD'NİN RUSYA VE ABD ARASINDAKİ KONUMLANMASI NEDİR?
, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "müttefikiniz biz miyiz yoksa terör örgütü mü" sorusuna, 'den yana yanıt verdi. , PYD ile irtibatlı ama 'yi yüzde yüz düzeyde karşısına alacak şekilde seçim yapma noktasında, PYD'yi tercih edecek değil.

10 soruda Soçi'den sonra ne olacak

RUSYA'NIN PYD İLİŞKİSİ NE DÜZEYDE?
kadar konusunda etkin değiller. Uçak krizi sonrası Moskova'da ofis açtılar, terör örgütü olarak tanımadıklarını söylediler. Ama ABD, PYD ne zaman Ruslarla flört etse bundan rahatsızlık duyuyor. O nedenle zaten PYD terör örgütüyle ABD kadar yakın ilişki kuramaz. ABD buna daha önce izin vermedi.

SON DAKİKA