Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yönünü neden 'ye döndü?

Avrupa yönünü neden Türkiye'ye döndü?

AVRUPA, MÜZAKERELERİ BİTİRELİM DERKEN...

- ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldı. Aynı durum , İngiltere, Fransa ve diğerleri ile olan ilişkilerde de geçerli. 2016'da Türkiye ile müzakereleri bitirmeyi bile gündeme getiren birçok ülkesi bugün Türkiye'yle normalleşme peşinde. Peki son 2 yılda ne oldu da Avrupa'nın o saldırgan tavrı "müzakereleri donduralım" noktasından dönüp, iyi ilişki kurma seviyesine geldi?Merak edilen soruları sabah.com.tr için yanıtladı.

Avrupa yönünü neden Türkiye'ye döndü?

ALMANYA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNDE YENİ SAYFA AÇILDI DİYEBİLİR MİYİZ?

2016 ve 2017'yi hatırladığımızda 'nın 'ye yönelik çok yoğun saldırgan politikaları vardı. Anayasa referandumunda hayır propagandası, terör propagandasına verdikleri destek buna karşın , bakanlarımız ve milletvekillerimize yönelik sansür uygulamaları Almanya'nın agresif tutumlarından bir kaçıydı. Şimdi Almanya'nın tüm bu yaşananların üzerine sünger çektiğini görüyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Berlin'e bizzat davet eden Almanya Cumhurbaşkanıydı. Bu ziyaret onlar için de çok önemliydi.

Avrupa yönünü neden Türkiye'ye döndü?

TÜRKİYE, ALMANYA'DAN NE İSTİYOR?

'nin talepleri açık, teröre verilen desteğin sonlandırılması, bunun içinde da var de var. PKK'nın terör örgütü olduğunu kabul ediyor ama farklı isimler altında terör propagandasının devam etmesine göz yumuyorlar. Türkiye bunları bir kenara yazıyor. Taleplerin hangileri karşılanacak hangileri yarım kalacak bunlar hesaba katılacak mutlaka. Ve ona göre yeni ilişki sürecinde bir boyut belirlenecek. Türkiye burada duygusallığa yer vermiyor. Almanya ile ilişkiler önemli ve kazanımı varsa Türkiye açısından bir karşılığı olacak. Şu anda özellikle ekonomi konularında iyi bir sürecin başladığını görüyoruz.

Avrupa yönünü neden Türkiye'ye döndü?

ALMANYA TÜRKİYE'DEN NE İSTİYOR?

2 yıl boyunca 'ye saldırgan politika uyguladı ve bunun hiçbir faydasının olmadığını gördü. Bugün güçlükle kurulan bir koalisyonun başbakanı. Türkiye'nin Almanya ile beraber olması Merkel için de önemli. Çünkü işin içinde hem ABD'nin ekonomik saldırıları hem de Suriye meseleleri var. Bunun dışında ziyarette tutuklu gazeteci iddiaları fazlasıyla gündemi meşgul etti. Almanya'da hükümete karşı kamuoyu baskısı var. Merkel ve Steinmeier bu tarz meseleleri kamera önünde tartışmaya açarak, kendi kamuoylarına mesaj veriyorlar.

Avrupa yönünü neden Türkiye'ye döndü?

DİĞER ÜLKELERİN TÜRKİYE'YE BAKIŞI DA DEĞİŞTİ Mİ?

2016 sonrası gerginlik süreci 'nın tutumu ile kırıldı. Buna Almanya ile birlikte , Fransa, İngiltere gibi ülkeleri de ekleyebiliriz. Hollanda ile 16 Nisan referandum sürecinde yaşanan kriz aşıldı, yeni bir süreç başladı. Fransa ve İngiltere ile zaten büyük çaplı krizler yoktu. Şu an bu iki ülkenin 'ye daha yakın mesajlar verdiğini görüyoruz.

Avrupa yönünü neden Türkiye'ye döndü?

AVRUPA NEDEN TÜRKİYE'NİN YANINDA?

ülkeleri 'yi bu süreçte yanında görmek istiyor. Çünkü ABD'nin başlattığı ekonomik saldırı ve ticaret savaşları 'yi de hedef alan bir süreç. Türkiye ekonomisi saldırı altına girerse bundan AB ülkeleri de etkilenecek, en azından bankacılık sistemleri kesinlikle etkilenecek. Avrupalılar bunun farkında. Bununla birlikte Suriye mülteci meselesi de AB için hayati bir konu.

Avrupa yönünü neden Türkiye'ye döndü?

İDLİB BAŞARISI AB İLİŞKİLERİ İÇİN NE İFADE EDİYOR?

'te insani kriz olsaydı göç akını beraberinde gelecekti. Bu da 'yı olumsuz etkileyecekti. İdlib'te katliamı durdurarak, bir anlamda 'ye de rahat nefes aldırdı. Bu diplomatik başarı özellikle BM zirvesinde geniş yankı buldu. AB bizzat teşekkür etti, diğer ülkeler de öyle. Tabi bir de Suriye gibi merkezi bir konuda Türkiye'nin hem diplomatik hem de askeri-istihbarat anlamındaki gücü bir kez daha kanıtlanmış oldu. Batı, Suriye krizinin çözümünün Türkiye olmadan yapılamayacağını da artık iyice kavradı.

SON DAKİKA