Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte bin Selman’ın ilginç ilişkileri

İşte Veliaht prens bin Selman’ın ilginç ilişkileri

VELİAHT PRENS'İN DOSYASI

Kaşıkçı cinayetinde tüm oklar veliaht Prensi 'ı gösteriyor. Prens bin Selman, Cemal Kaşıkçı'nın infazına gelene kadar ise özellikle son bir yılda ABD- ekseninde attığı adımlarla adından sıkça söz ettiren bir isim. Peki bin Selman bugüne kadar neler yaptı, kimlerle çalıştı, kimleri karşısına aldı, Taha Dağlı sabah.com.tr için yanıtladı.

İşte Veliaht prens bin Selman’ın ilginç ilişkileri

MBS İSMİNİ İLK NE ZAMAN DUYDUK?

'ın tahta çıktığı 23 Ocak 2015'te Selman'ın oğlu veliaht prenslerden biri olarak savunma bakanlığı görevine getirildi. O dönemde birinci veliaht aynı zamanda içişleri bakanı da olan Muhammed bin Nayef'ti.

İşte Veliaht prens bin Selman’ın ilginç ilişkileri

PRENS BİN SELMAN'IN YÜKSELİŞİ VE ABD SEÇİMLERİ ARASINDA BAĞLANTI VAR MI?

8 Kasım 2016'da başkanlık seçimini kazandı. Ocak ayında ise yemin ederek göreve başladı.
Mart 2017'de savunma bakanı olarak Beyaz Saray'ı ziyaret etti, Trump'la görüştü. Bu görüşmeye aracılık eden Trump'ın damadı ve özel danışmanı Kushner'in yakın dostu olan BAE veliaht prensi Muhammed bin Zayed'di. Muhammed bin Selman ile Kushner arasındaki temas da o ziyaretle sağlanıp, kısa sürede gelişti.

İşte Veliaht prens bin Selman’ın ilginç ilişkileri

MBS'NİN TRUMP GELDİKTEN SONRAKİ İLK SES GETİREN HAMLESİ NEYDİ?

Mayıs 2017'de 'ın Riyad ziyareti olmuştu o meşhur küre pozu da o ziyaret sırasında verilmişti. Haziran ayına gelindiğinde , Katar'ı hedef alan bir kriz çıkardı. Burada başrolde vardı. Kriz sürecinde Suudi Arabistan birinci veliahtı ve içişleri bakanı Muhammed bin Nayef görevinden alındı onun yerine birinci veliahtlığa getirildi. Yani MBS babasından sonra tahta çıkacak olan kişi oldu.

İşte Veliaht prens bin Selman’ın ilginç ilişkileri

MBS BİRİNCİ VELİAHT OLDUKTAN SONRA NELER YAPTI?

'nin birinci veliaht olması ve Kushner ile yakınlığı sürecinde ABD ile yaklaşık 500 milyar dolarlık anlaşmalar yapıldı. Haziran'daki Katar krizi sonrası Kasım ayına gelindiğinde bu kez Lübnan krizi patlak verdi. Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Riyad'a davet edildi, geldikten sonra göz altına alındı ve başbakanlıktan istifa etmeye zorlandı. Hariri'nin alı konulduğu gece muhalif prenslere yönelik göz altı operasyonları gerçekleştirildi.

İşte Veliaht prens bin Selman’ın ilginç ilişkileri

MUHALİF PRENSLER OPERASYONUNDA KUSHNER'İN PAYI NEYDİ?

Operasyondan kısa süre önce Riyad'a gelen Jareed Kushner'in CIA'e ait olduğu belirtilen ve içerisinde karşıtı olduğu söylenen 200'den fazla muhalif ismin bulunduğu listeyi Muhammed bin Selman'a verdiği ortaya çıktı. O listedeki en az 200 kişi ki bunların içerisinde prensler, bakanlar ve valiler vardı, hepsi göz altına alındı. Böylece kendisine muhalif olan tüm rakiplerini tasfiye etti.

İşte Veliaht prens bin Selman’ın ilginç ilişkileri

TRUMP'IN KUDÜS KARARINDA MBS ETKİSİ NEYDİ?

yönetimi bu süreçte 'in çıkarları doğrultusunda hareket etti. Yüzyılın anlaşması denilen ve Filistinlilerin Filistin topraklarını terk etmesini içeren projenin ortağı 'ydi. Bu doğrultuda 6 Aralık 2017'de Trump, 'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etti. Ardından da 14 Mayıs 2018'de ABD büyükelçiliğini Kudüs'e taşıdı.

BİZE ULAŞIN