Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın karizması ’de yerle bir oldu

Trump'ın karizması BM’de yerle bir oldu

DÜNYA TRUMP'A GÜLDÜ

'taki Genel Kurul toplantılarına hiç kuşkusuz ABD Başkanı Donald damga vurdu. Trump hem konuşma sırasını kaçırdı hem de konuşurken bütün salonu kendisine güldürdü. Bunların dışında verdiği tüm mesajlar da neredeyse hiç karşılık bulamadı. Trump'ın politikaları nelerdi, söylemlerine kimler ne dedi, kimler Trump'ın yanında kimler karşısında duruyor, Taha Dağlı sabah.com.tr için yanıtladı.

Trump'ın karizması BM’de yerle bir oldu

YALNIZLAŞIYOR MU?

ABD Başkanı 'ın özellikle Genel Kurulunda verdiği mesajlara bakınca şu çok net bir şekilde ortaya çıkıyor ki, dünyanın büyük bir bölümü Trump'ın karşısında. Çünkü görülüyor ki Trump ne söylerse anında olumsuz tepkilerle karşılaşıyor.

Trump'ın karizması BM’de yerle bir oldu

TRUMP'IN SÖYLEMLERİ KARŞILIK BULMUYOR MU?

'ın politikalarının tamamı tek yönlü ve agresif. 'e tam destek veriyor, dünyayı bölecek şekilde ticaret savaşı başlatıyor, keyfine göre ambargo kararları alıyor ve herkesin buna uymasını istiyor. Ama bir karşılık bulamıyor.

Trump'ın karizması BM’de yerle bir oldu

KİMLER TRUMP'IN YANINDA?

Başbakanı Netanyahu 'ın en yakınındaki isimlerden biri. Ya da Mısır'daki darbe yönetiminin başı olan Sisi veya BAE'nin yöneticileri, ABD başkanı bu isimlerle samimi, öte taraftan dünyanın birçok lideri Trump'ın politikalarına karşı duruyor. ABD içerisinde de Trump'a evanjelistler ve muhafazakarların yoğun ilgisi var ama diğer gruplar özellikle de göçmenlerle sol görüşlüler Trump'ın tam karşı cephesinde duruyor.

Trump'ın karizması BM’de yerle bir oldu

KİMLER TRUMP'IN KARŞISINDA?

'a tepkili olan ülkelerin başında var, Almanya var, var. Fransa Cumhurbaşkanı Macron bile Suriye konusunda ABD ile bazı ortaklıkları olsa da -Filistin meselesi ya da ekonomik saldırılar meselelerinde Trump'ın karşısında duruyor. Trump, ile yakın ilişkilerle suçlanıyor ama ortadaki manzaraya bakınca Temmuz ayında Putin'le Helsinki'de yaptığı görüşmeden bu yana Ruslarla ilişkisinde problem var.

Trump'ın karizması BM’de yerle bir oldu

DÜNYA, TRUMP'IN İSRAİL POLİTİKASINA NASIL BAKIYOR?

'ü yasa dışı olarak 'in başkenti ilan etti bu durum Filistin meselesinde batının tüm denklemini alt üst etti. Mesela Macron genel kurul hitabında Trump'ın bu politikasına tepki gösterdi. Trump İsrail'le arayı düzeltiyor daha da iyi ilişkiler kuruyor olabilir ama dengeleri de fena halde bozuyor. Çünkü Avrupa İsrail-Filistin meselesine Trump gibi yaklaşmıyor, daha orta yol izlemeyi tercih ediyor.

Trump'ın karizması BM’de yerle bir oldu

TRUMP'IN EKONOMİK SALDIRILARI KİMLERİ HEDEF ALIYOR?

ticaret savaşı başlatarak , , , 'nin tamamı ve 'yi karşısına aldı. Bu ülkeler şimdi ABD'nin agresif ekonomik politikalarına karşı yeni ittifaklar kuruyor. Rusya, Çin, Türkiye dolar yerine yerel para kullanımı konusunda çalışmalar başlatarak, bunların başında geliyor. AB de aynı şekilde doların karşısında Euro'yu güçlendirme politikası izliyor.

BİZE ULAŞIN