Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İrfan Buz

Türk teknik direktör İrfan Buz, 15 Nisan 1967'de İstanbul'da doğdu.

1971 yılında ailesi ile birlikte Almanya'ya göç etti. Almanya'da ögrenimini tamamladıktan sonra Dortmund Üniversitesi Teknik İnşaat bölümünden inşaat teknikeri olarak mezun oldu.

Almanya'nın çeşitli külüplerinde futbol oynadıktan sonra 1988 yılında Almanya 3. Lig takımlarından Lüdenscheid takımından Türkiye 1. ligi futbol takımı Sarıyer Spor Kulübü'ne transfer oldu.

Daha sonra sırası ile Vanspor ve Sakaryaspor'da oynadıktan sonra 1995 yılında Almanya'dan teklif alarak bu ülkeye geri döndü. Almanya'da futbol kariyerine devam ederken Barışspor Hackenberg takımında antrenör-futbolcu olarak teklif aldı ve bu takımda antrenörlük hayatına başladı.

1999 yılında Henef Köln Spor Okulu'nda UEFA B lisansını aldı. UEFA B lisansını birincilikle bitirdi. Daha sonra DFB yani Almanya Futbol Federasyonu'ndan teklif aldı ve alt yapılarda U11'den başlayarak U19'a kadar bütün yaş guruplarında antrenör olarak görev aldı. Bu yapılardaki çalışmaları 1999 – 2008 yılına kadar devam etti.

2005 yılında UEFA A Lisansını aldı. 2009 yılında TFF Avrupa Temsilciliği görevinde bulunan Erdal Keser hocadan teklif alarak Milli Takım scoutluğu görevine başladı. Bu bölge Schalke, Dortmund, Bochum, Essen ve Duisburg bölgelerini içine almakta, Türk futbolcularının en yoğun oldugu bölge olarak tanınmaktadır.

2009 yılında Almanya amatör takımlarından SpVg Olpe ile anlaştı ve 2013 yılına kadar bu takımda teknik direktör olarak çalıştı.

1 Temmuz 2013'te bir başka amatör takım olan FC Iserlohn'un başına geçen İrfan Buz, 13 Ağustos 2013'te Bursaspor ile anlaşarak bu takımdan ayrıldı.

İrfan Buz, 2013-2014 sezonunun başında Bursaspor Teknik Direktörü Christoph Daum'un yardımcısı olarak yeşil beyazlı takımda antrenörlük görevine başladı.

25 Mart 2014'te Daum'un görevini bırakması üzerine Bursaspor'da teknik direktörlük görevine getirildi.

İrfan Buz Türkçe, Almanca, İngilizce, Sırpça, Hırvatça, Boşnakça lisanlarını ileri derecede konuşabilmektedir.
BİZE ULAŞIN