Türkiye'nin en iyi haber sitesi

için geliştirici önizleme sürümü yayınlandı!

'ın merakla beklenen yeni sürümü 'nin ilk geliştirici önizleme sürümü bugün itibarıyla yayınlandı.

Giriş Tarihi: 8.3.2018 18:31 Güncelleme Tarihi: 8.3.2018 18:46
Android P için geliştirici önizleme sürümü yayınlandı!

Google bugün, ilk Android P geliştirici önizleme sürümünü yayınladı. Herkesin zihnindeki bir numaralı soru ise hala merak ediliyor. Android P'deki "P" nin ne anlama geldiğini bu yeni sürüm de bize açıklamış değil. Yayınlanan yeni sürümün tüketicilere yönelik bir versiyon olmadığını ve geliştiricilerin Android P'deki değişiklikleri deneyimlemeleri için geliştirildiğini de hatırlatalım.

ÇENTİK DESTEĞİ GELDİ

Android P'nin ilk geliştirici önizleme sürümünün en dikkat çeken özelliği, Apple iPhone X'te de bulunan çentik desteği gibi görünüyor. Aynı zamanda bu sürümde geliştiriciler, uygulamalarını Google'ın "ekran kesme desteği" olarak adlandırdığı özelliği test edebilecekler.

Öte yandan geliştiricilerde ve kullanıcılarda yeni sürümle birlikte Android 4.2 veya daha düşük cihazlar için, bir uygulamayı indirdiğinde bir uyarı kutusu görünecek. Zira geliştiricilerin artık Google Play Store'a gönderdikleri uygulamalarda Android Oreo için destek sunmaları beklenecek. Gelecek sene, uygulamalar 64 bitlik mobil cihazları ve tabletleri desteklemek zorunda kalacaklar.

GELİŞTİRİLMİŞ BİLDİRİMLER

Google, bildirim ekranını yeniden tasarlamanın yanı sıra bildirimler konusunda birkaç işlevsel yeniliğe de imza atmış. Bunların başında, Android P'nin mesajlaşma uygulamalarından gelen daha fazla bilgilendirici bildirimleri desteklemesi gösterilebilir.

Yukarıdaki ekran görüntüsünden anlaşılabileceği üzere, Android P yalnızca gelen son iletileri göstermekle kalmayacak, konuşmanın öncesini de gösterecek. Google ayrıca mesajlaşma sistemine eklediği yapay zeka dokunuşlarıyla, kullanıcılara gelen mesajlara gönderebilecekleri hazır cevap taslakları oluşturacak. Son olarak, mesajlaşma esnasında gönderilen fotoğrafların ön izlemeleri, mesajlaşma ekranı açılmadan bildirim ekranından görülebilecek.

DAHA İYİ KAMERA DESTEĞİ

Android'li telefonların çoğu kendi farklı kamera uygulamalarıyla geliyor ancak bu uygulamaları kullanabilmek için Google'ın işletim sisteminde ön yüklü sunduğu kamera uygulamasına ihtiyaç duyuluyor.

Android P bu alanda bir ilki gerçekleştirerek, ön yüklü kameranın gelişmiş yeteneklerinin üçüncü taraf kamera uygulamalarında kullanılmasını mümkün kılıyor. Örneğin Snapchat ya da Instagram uygulamaları içerisinden fotoğraf çekerken, Google Camera uygulamasının zum, bokeh ve hatta stereo vizyon (3B) gibi yetenekleri kullanılabilecek. Ancak bunun için uygulamaların bu özellikleri desteklemesi gerekecek.

İSTENMEYEN TELEFON ARAMALARININ SONU GELİYOR!

İÇ MEKAN NAVİGASYONU

Android P, WiFi Round Trip Time (RTT) olarak da bilinen Wi-Fi IEE 802.11mc protokolünü destekliyor. Bu protokol, GPS'in erişemediği ya da yeterli doğrulukta sonuç veremediği kapalı alanlarda da navigasyon hizmeti alınabilmesini mümkün kılıyor. RTT, binaların içerisinde bile konumunuzu birkaç metre sapmayla algılayabiliyor.

HDR ve HEIF

Android P, HDR VP9 Profile desteğine sahip. Bu sayede HDR destekli cihazlarda HDR videolar izlemek daha kolay hale gelecek.

İşletim sisteminin desteklemeye başladığı HEIF ise geçtiğimiz yıl iOS 11 ile popüler olan çok verimli bir görsel sıkıştırma formatı. HEIF, fotoğrafların boyutunu yarı yarıya küçültürken kalitelerinin korunmasını mümkün kılıyor. Bu sayede fotoğraflar telefonların hafızasında daha az yer kaplayacak.

Öte yandan Google, Android P'nin tüm detaylarını ise Mayıs ayında açıklayacak.

BASİT EKONOMİK VE AKILLI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Android P için geliştirici önizleme sürümü yayınlandı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN