Türkiye'nin en iyi haber sitesi

!

Yunanistan'a nasıl gidilir; uçakla, otobüsle? Peki ya dolmuşa ne dersiniz? "Kaptan bir Atina alır mısın?"

Giriş Tarihi: 20.4.2011 23:38 Güncelleme Tarihi: 21.4.2011 11:46

Beyza TİRYAKİ

Artık daha iyi anlıyorum ki; bir yere gitmeden önce çeşitli araştırmalar yapmadan duramıyorum. Bu kimi zaman bir şehri araştırmak oluyor, kimi zaman akşam gideceğim cafeyi ya da restoranı... Gideceğim oyun, seyredeceğim film, liste uzayıp gidiyor. İyi mi yapıyorum, kötü mü yapıyorum tartışılır tabi. Ama engel olamadığım bir gerçek.

Yunanistan'a da gitmeden önce; daha önce giden arkadaşlarımla konuşarak, internette gidenlerin yorumlarını sayfalarca araştırarak ve notlar alarak, haritaları inceleyerek yaptığım araştırma geliştirme çalışmaları sonucunda edindiğim birçok kazanım oldu. Öğrendiklerimden biri de sınır ilçelerinde oturanların kendi araçlarıyla iş dolayısıyla sık sık sınırı geçmelerini ticarete döktükleri oldu. Nasıl mı? Araç sahibi sizi veya ailenizi evinizden alıyor ve gitmek istediğiniz Dedeağaç, Gümülcine, İskeçe gibi sınıra yakın kasabaya belli bir ücret karşılığında götürüyor. Böylece bu durum kendi aracıyla gitmek istemeyenler için bir kolaylık ve iş dolayısıyla bu yolu kullananlar için de bir ticaret kapısı oluyor. Siz de kendi aracınızla gider gibi gitmek istiyorsanız ve araç ile ilgili sınır işlemlerini yaptırmak istemiyorsanız bu yolu kullanabiliyorsunuz.

Genelde de sınırda akrabaları olanlar bu yolu kullanıyor. Bu ihtimali daha önce Yunanistan'a gitmiş çok sevdiğim bir arkadaşımla paylaştığımda ( ki bu yolla sınırdaki akrabalarına gidip gelen kişilerle birebir diyalogum olmasına rağmen) "İyi o zaman Unkapanı'ndaki sarı dolmuşlara binip Yunanistan'a gidelim " diyerek kahkahayla gülüşü hâlâ aklımda... Bu konu geçen süre zarfında o kadar çok konuşulmuştu ki gittiğim tur firmasının da sarı dolmuştan pek de farkı olmayan bir aracıyla karşılaşmam içten içe gülme sırasının bana geldiğini gösterir gibiydi. İşte dolmuş ile Yunanistan'a gitmek böyle oldu.İstanbul'dan çıkmamız ve İpsala sınırı kapısını geçmemiz 270 km yaklaşık 3-4 saat sürdü. Sınırda işlemlerle ilgili çok fazla zorlukla karşılaşmadık. Genelde de işlemleriniz tamam ise çok sıkıntı yaşanmadığını duymuştum. Sınırda yaşanan ufask tefek sıkıntıları da da ouzo veya birkaç içki satın almakla çözüyorsunuz gibi gözüküyordu. Sınırı 45 km geçtikten sonra Alexandroupolis (Dedeağaç) geliyor, onu Komotini (Gümülcine), Xanthi (İskeçe), Kavala takip ediyor. Bizim ise ilk durağımız Thessaloniki (Selanik) oldu. Ardından Larissa, Kalambaka ( Meteora ), Lamia gelmesine rağmen bu yolu takip ederek ikinci durağımız Athens (Atina), Pireas (Pire), Korinthos (Korint Boğazı) ve dönüşte uğramadığımız sınır şehirlerine de giderek yolculuğumuzu tamamladık.
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolmuşla Yunanistan'a gitmek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN