Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Resmi tarihin ve resmi ideolojinin yalanlarla dolu olduğunu defalarca belirttik. Her gün bunun örnekleriyle karşılaşıyoruz.
Mesela YÖK'ün aldığı katsayı eşitliği kararını iptal ederek eşitsizliğin devamını isteyen Danıştay...
İki önemli olay iç içe burada:
1) Danıştay daha önce, 'Bana ne soruyorsunuz, katsayının ne olacağına YÖK karar verir' demişti. Yani eski kararıyla yenisi çelişiyor.
Çelişmeden çok daha önemlisi: Danıştay, YÖK'ün (ki burada Yürütmenin parçasıdır) hakkını gasp ediyor. Kendini hiç yoktan yetkili ilan ediyor.
2) Karar elbette ideolojik: Akılları sıra imam hatip kökenlilerin üniversitede okumasını engellemeye çalışıyorlar. Bunu yaparken sadece imam hatiplilere değil, diğer meslek liselilere de eziyet ediyor, haklarını yiyorlar.
Yaptıkları Cumhuriyet rejiminin kurmaya çalıştığı eşitlik ilkesine aykırıdır.
Ayrıca dillerinden düşürmedikleri, 'eğitimle gelen aydınlanma' hedefinden bizzat kendileri sapıyor.
3) İdeolojinin de ötesinde, bu bir militarist iktidar mücadelesidir.
Çünkü katsayı eşitsizliği baştan beri yoktu. 28 Şubat (1997) darbe döneminde, GK İkinci Başkanı Org. Çevik Bir'in müdahalesiyle oluşturuldu.
Danıştay'ın bu kararı, "Biz askeriyenin siyasi müdahalelerine olumlu gözle bakıyor ve onların izinden gidiyoruz" demektir.

***

Peki, bu olay bizi şaşırttı mı?
Hayır! Araştırmalara göre, bu ülkede Anayasa'yı en çok çiğneyen kurum Anayasa Mahkemesi'dir. Yargıtay ikide bir siyasi ve ideolojik açıklamalar yapar. HSYK, Ergenekon davasını sulandırmaya kalkışır. Barolar Birliği hukuku guguklayan bütün bu eylemleri olumlu bulur.
Onlar böyle yaparken, eski başsavcısı darbe övücüsü olan bir Danıştay farklı davranabilir miydi?

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA