EMRE AKÖZ
EMRE AKÖZ

Seni gidi kopyacı!

Dün arkadaşlarla sohbet ediyorduk. Birisi, "Çocuklar olayı biliyor musunuz? Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un var ya... İsmini başkalarına yasaklamış" dedi.
Hep bir ağızdan "Nasıl yani" dedik. Arkadaş açıkladı: "Örneğin bir bebeğe Kim Jong-un adı verilemeyecek. Sadece onunki değil, bizimkinin babası ve büyükbabası olan Kim Jong-il ile Kim İl-sung'un adları da yasağa dahil. Ayrıca zaten alınmış olan adlar da değiştirilecek!"
Bunun üzerine hep birlikte güldük. Ne ülke ama! Ben de arkadaşlara bir başka haberi hatırlattım:
"Kuzey Kore ortaokullarında artık üç yıl boyunca Kim Jong-un dersleri okutulacak. Toplam 81 saat..."
"Ne okutacaklar ki" dedi birisi. "Habere bakılırsa" dedim, "31 yaşındaki Kim Jongun hayatı, özlü sözleri, tezleri, partiye ve orduya verdiği direktiflerin anlamı öğretilecekmiş..."
"Yok artık" diye bağrıştık. Gülmekten kırılıyoruz. Tam o sırada bir arkadaş lafa karıştı: "Ulu önder Kim Jong-un İlke ve İnkılapları öğretilecek desenize..."
Kahkahalar aniden kesiliverdi. Birbirimize baktık: Bu durumun Türkiye'den ne farkı vardı ki?

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN