Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EMRE AKÖZ
EMRE AKÖZ

Eşitsizlik üzerine

Belki Taş Devri hariç eşitsizlik her zaman vardı. Kapitalizmde de var. Peki, eşitsizlikle ilgili ne oldu da bugün ünlü kapitalistlerimiz bile bu konuda fikir beyan etme gereğini hissediyor?
Bence asıl sorun eşitsizlikte değil. Yani işçi 100 kazanırken, patronun veya CEO'nun 100 bin almasından çıkmıyor sorun. Asıl mesele, küreselleşme ortamında, CEO yine 100 bin kazanırken, işçinin issiz kalmasında.
Taze örnek: Araştırmışlar... ABD'nin ünlü süpermarket zinciri Wal-Mart'ın bazı malları ülke dahilinden tedarik etmek yerine, daha ucuz olduğu için Çin'den ithal etmesi... 2001 ile 2013 arasında 400 bin ABD'linin işini kaybetmesine yol açmış. İşte eşitsizlik söylemlerinin arkasında bu durum var.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN