İstanbul sermayesi ve onun sözcülüğünü yapan gazeteciler "koalisyon" fikrini yeniden köpürtmeye koyuldular: 1 Kasım'dan sonra bir koalisyon olacağı "kesinmiş" de, AKP keşke bunu CHP ile yapsa ne iyi olurmuş!
(Bir de "Tayyip seçimi yaptırmayabilir" fikrini yaymaya çalışan utanmaz reziller var ama onları Angela Merkel bile iplemedi.)
Peki bu CHP neye dayanarak koalisyona talip olacakmış?
"Umdukları" meclis aritmetiğine...
Bu arada basın amigoları, Kürt meselesinde CHP'yi yaldızlayacak iki balon da uçurmak zorunda hissediyorlar kendilerini... Çünkü ortada Kılıçdaroğlu'nun "ben çözerim" şeklindeki boş lafından başta tutunacak direk de yok.
Müşteri kerizlemek için yazıyorlar: CHP Kürt sorununda yeni arayışlara yöneldi!
Üff... CHP bu konuda da proje yaparmış vallahi... Desin okuyucu.
Peki nelermiş bu yeni arayışlar?
Gerçi bu "içi tam doldurulmamış" bir çözüm önerisiymiş, amigolar bunu itiraf ediyorlar ama o kadarcık boş laf CHP yetkililerine yakışır.
Peki neymiş bu kabuk?
Şuymuş: Mutabakat komisyonu kuracaklarmış!
Mecliste yani... Bu komisyon kurulunca Kürt meselesi şıp diye çözülecekmiş.
Bu komisyonda neyin mutabakatı sağlanacakmış?
Çünkü CHP'nin genel başkan yardımcıları Mehmet Bekaroğlu ve Sezgin Tanrıkulu, yani en yetkili ağızlar, "eşit yurttaşlık temelinde atılacak siyasi adımların, silah bırakmanın ön koşulu olarak ileri sürülmemesi gerektiğini" söylüyorlar.
Yani, PKK'ya bu alanda yüz vermiyorlar.
Öte yandan, "cumhuriyetin kurucu partisi olarak bölünmeye hiçbir zaman evet demeyeceklerini" de belirtiyorlar.
Eee, neyin mutabakatını sağlayacaksınız?
Adam silah bırakmıyor, ateş etmeye devam ediyor, adam (ya da kadın) bağımsızlığın ilk adımı olarak "özyönetim" ilan ediyor...
Bununla mücadele eden AKP'ye etmediğin laf da kalmayacak üstelik...
Adam seninle dalgasını geçiyor, sen encümen derdindesin.
Hadi gel, erkekçe konuş, o bütün gözlemcileri hayretlere düşüren "Kürtçü-Kemalist ittifakının" tek amacının "Erdoğan'dan kurtulmak" olduğunu itiraf et.
Ama istiyorsan, çapının gereği, "demokratik adımların her koşulda uygulanmasının kalıcı çözüm için şart olduğunu" falan vurgula. İri konuş, boş konuş.
Kürt seçmenden bu laflarla oy alamazsın. Sana ancak emekli memurlar oy verirler.
Haa, bir de televizyonda ona buna koyan kart zamparalar tabii. Çenelerine vuranlar...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN