Türkiye'nin en iyi haber sitesi
ENGİN ARDIÇ

Olmayan sınırın davası

Rusya ile papaz olduk ya, bu çatışmada "Putin'i bile yetersiz bulan" Ruslar da var... Rusya'yı gezen Türk turistlerine "pislik" yapmaları, Türk işadamlarına güçlük çıkarmaları, Antalya tatilini boykot etmeleri, televizyonda küfürler savurmaları yetmiyor. Daha fazlasını istiyorlar.
Kimler mi bunlar? Rus komünistleri! Yani, bolşevikler.
Hani şu Kızılmeydan'da izinsiz gösteri yaptıkları için polisten dayak yiyenler canım... Yirminci yüzyılı korkunç bir fiyaskoyla kapatmak, tarihin tokadını yemek de onlara yetmemiş.
Türkiye'ye baskı konusunda onlara katılan bir de Adil Rusya Partisi var, bunlar da sosyalist ama daha ılımlı sayılıyorlar...
Bu iki partiden birer milletvekili (Valeriy Laşkin ile Sergey Obuhov) Duma'ya (Rus meclisi) kanun teklifi vermişler. Putin'e ve Lavrov'a da (dışişleri bakanı) mektup yazmışlar.
1921 tarihli Türk-Sovyet Dostluk Antlaşması'nın feshini istemişler.
Yani Türk-Sovyet sınırını tanımayacaklar.
İyi ama öyle bir sınır yok ki!
Türkiye'nin artık Gürcistan ve Ermenistan'la sınırı var, Rusya'yla değil. Yani tarihe karışan SSCB devletiyle sınırımız kendiliğinden ortadan kalkmış
Nedir? Bunlar eski alışkanlıklarıyla Gürcüler ve Ermeniler "adına" mı karar veriyorlar yoksa onları kışkırtıp üzerimize mi saldırtmak istiyorlar?
Eğer Stalin gibi Kars ve Ardahan'ı geri istiyorlarsa önce o batık imparatorluğu yeniden kurmaları gerekecektir.
Şu anda 1921 Antlaşması'nın feshedilmesinin, 1699 tarihli Osmanlı-Avusturya Antlaşması'nın yani ünlü Karlofça'nın feshinden daha fazla ciddiye alınır bir yanı yoktur.
Bu da bize, Rus komünistlerinin "hâlâ nerelerde otladıklarını" göstermesi bakımından ilginçtir.
Bizimkiler daha başka yerlerde, örneğin Emek Sineması'nın kapısında tepişiyorlar da...
Fakat vesile oldu, iyi oldu, bazı şeyleri yeniden hatırladık.
Neleri mi?
Ankara yönetiminin "Kafkasya'yı bolşeviklere terkedip" Lenin'le dostluk ve yardım anlaşması yapmasının tarihi, 16 Mart 1921...
Fransa'yla barış yapmasının tarihi de 20 Ekim 1921...
Yani Yunan ordusu daha Eskişehir- Kütahya üzerinden Sakarya'ya yürümeden önce Ruslar'la anlaşma sağlanmış, Yunan ordusu Sakarya'da duvara çarptıktan hemen sonra da Fransızlar'la.
İtalya'nın Anadolu'dan tek kurşun atmadan çekilmesi de hemen hemen aynı sıralar... Buna karar vermesi daha da önce...
Hani biz "yedi düvele" karşı savaşmıştık yahu? Düvellerden biri bütün gücüyle arkamızda, ikisi elini yıkayıp çekilmiş. Amerika desen zaten hiç bulaşmamış.
Şimdi birtakım Rus ahmakları antlaşmayı feshedip acaba bize altın mı göndermeyecekler, top mu göndermeyecekler?
Ancak "turist" göndermezler, onun da yerine yenisi bulunur, bu işten en çok zamparalarımız zarar görürler. Esnafa da devlete de bir şey olmaz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA