Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ENGİN ARDIÇ
ENGİN ARDIÇ

Aha da

Bazı gazetecilerde çok ciddi bir telaş ve korku var.
Kendilerini her Allah'ın günü başkanlık sisteminin sakıncalarını sayıp dökmekle yükümlü görüyorlar.
Etkileyebilecekleri alt tarafı birkaç bin kişidir...
Çeşitli derelerden getirdikleri suları aslında tek bir cümleyle özetleyebiliriz: "Eyvah, gene Tayyip kazanacak, hep Tayyip kazanacak!"
CHP amigoluğuna soyunmuş bu vatandaşlar, eğer Kılıçdaroğlu'nun ya da başında kim olursa olsun CHP'nin en ufak bir kazanma ihtimali olsaydı, bu sisteme bu kadar ters bakmayacaklardı!
Son buldukları "argümanlardan" biri de şu: "Bakanlar meclis dışından alınıyor, başkan tarafından belirleniyor, meclisin bakanları denetleme, hesap sorma yetkisi yok."
Evet, yok. Çünkü buna gerek de yok.
Olursa, buna "yasamanın yürütme üzerinde tahakkümü" denir.
Yeni sistemde gensoru da yok.
Yani, muhalefetin "çok güçlü olmayan bir bakanı gözüne kestirip gensoruyla üstüne çullanma ve düşürebilirse de hükümet cephesinde bir gedik açma imkânı" bulunmayacak.
Sorun biraz da "eski kavramlarla" düşünme alışkanlığından kaynaklanıyor.
Yeni sistemde, bildiğiniz şekilde "bakan" olmayacak ki!
Bakanlar, bir anlamda başkanın "yardımcıları" alt tarafı.
Ya da şöyle söyleyelim: Her işe birden kendisi bakamayacağı için çeşitli alanları ve görevleri paylaştırdığı bir "ekip"... Tedvire memurlar...
Bu yüzden örneğin Amerika'da bakana bakan bile denmiyor...
Dışişleri Bakanı yok, "Secretary of State" var... Adalet Bakanı yok, "Attorney General" var... Örneğin eskiden bizde Posta-Telgraf Nazırı denilen "Postmaster General" kabine üyesi bile değil...
Kabinede olmayan diğer bazı kişi ya da kurumlar da bakandan bile daha güçlü ve önemli: Ulusal Güvenlik Ajansı, hem CIA'nin hem de FBI'ın üstünde.
Bütün bu kişi ve kurumlar yalnızca başkana karşı sorumlu.
Başkan istediği zaman istediği sayıda bakanı hemen değiştirebilir.
Meclis buna karışamaz, evet.
Aha da buna kuvvetler ayrılığı deniyor işte, hani CHP'nin pek istediği!

***
Bir diğer uyuzluk konusu da şu:
Başkanlık seçimiyle meclis seçimi aynı anda yapılırsa, muhalefet lideri yasamayla yürütme adaylığı arasında "tercih yapmak" zorunda kalacakmış, başkanlığı kazanamazsa bu sefer milletvekilliği şansını da kaybedecekmiş.
Aman ne iyi!
Halk seni istiyorsa başkanlığı zaten kazanırsın. Sıkmıyorsa, gene Ekmeleddin İhsanoğlu gibi alakasız bir aday bulur, kendi meclis koltuğunu ve grup başkanlığını garantiye alırsın.
İkisini de tutturamayacaksan da, çeker gidersin.
Hani "koltuğa kazık kakanlardan", yapışıp kalanlardan şikâyetçiydiniz yahu?
İşte size altın tepside, beceriksiz ve yeteneksizlerden kurtulma fırsatı, daha ne istiyorsunuz?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN