Bu yazımda iki konuya açıklama getireceğim. H.K., adlı okurum kardeşinin yaptığı kaza ile alakalı ve boşanma ile ilgili sorular yöneltmiş. Soru şöyle; "Geçtiğimiz aylarda kardeşim birinin otomobiline çarpmış. Sağa sola bakınmış ama kimseyi görememiş. Yağmur da yağdığı için vurduğu araca iletişim bilgilerini bırakıp gitmiş. Günlerce beklemiş ama arayan olmamış.
Şimdi ise vurup kaçtığı gerekçesi ile hakkında şikayet olduğu mektubunu aldı. Bu durum karşısında ne yapılmalı?
İkinci sorum ise Türk vatandaşıyım.
Almanya'da boşandım ama kararı henüz Türkiye'de tanıtmadık.
Boşandığım eşim, Türkiye'de bana zorluk çıkaracağını söylüyor.
Ben soyadımı değiştirmek istiyorum.
Ne yapmalıyım?" Bosanma kararı Türkiye'de tenfiz ettirilmeli Yöneltmiş olduğunuz sorular farklı alandan ve sık olarak insanların karşısına çıkan sorunlara yönelik. Boşanma ve akabinde soyadınızı almanız ile alakalı ne yazık ki olumlu bir şey söyleyemeyeceğim.
Soyadınızı değiştirebilmeniz için Almanya'da boşanmış olmanız maalesef yeterli değil. Türk vatandaşı olduğunuz için ancak burada edinilen boşanma kararını Türkiye'de tenfiz ettirdikten sonra ancak soyadınızın değişmesi mümkün olacaktır. Tenfiz ettirdikten sonra soyadı işleminizi konsoloslukta yapmanız mümkündür.
Kaza konusunda ise eğer biri duran araca çarpmışsa mutlaka bilgilerinizi araç sahibine ulaşacağından emin olmalı.
Eğer kimseyi bulamazsanız sadece cama bilgi bırakmış olmanız sakıncalı. Çünkü o kağıt veya kartvizit yağmurdan ıslanabilir, bilgiler kaybolabilir.
Bilgi notu rüzgarda uçabilir de. Bu bilgiler araç sahibine ulaşmazsa iyi niyet gösterip bilgilerinizi bırakmış olmanız yetersiz kalır. Bununla da kendinizi savunmanız mümkün değildir.
Araca çarpıp kaçmış konumuna girersiniz.
O yüzden kimseye ulaşamazsanız polis çağırıp bilgilerinizi vermeniz gerekiyor.
Herke güzel bir hafta dilerim...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN