Değerli okurlarım, bugün sizi bir soru üzerine çocuk parası ile alakalı bir bilgilendirme yapmak istiyorum.
İbrahim E. adlı okurum şöyle bir soru yöneltmiş; "Beş yıldır Almanya'da yaşıyorum. Bulgaristan'dan Almanya'ya çalışmak için geldim ve geldiğim günden bu yana çalışıyor, vergimi ödüyorum. İki çocuğum var ancak onlar Bulgaristan'da eşimle beraber yaşıyor.
Çocuklarım için çocuk parası almak istiyorum.
Geçtiğimiz senenin son aylarında çocuk parası için başvuruda bulundum bir karar gelmedi.
Sürekli benden evrak istiyorlar ve Almanya'da yaşayıp yaşamadığımı ispatlamamı talep ediyorlar.
Son haftalarda bu istedikleri tüm evrakları verdim. Çocuk parası alma imkanım var mı? Varsa kaç yaşına kadar alabilirim?" İbrahim bey, şartlar yerine geliyorsa çocuk 25 yaşına gelene kadar çocuk parası almak mümkündür.
18 yaşına kadar çocuğunuz çalışmıyorsa çocuk parası alma hakkına sahipsiniz. Ama 18 yaşını geçtikten sonra çocuğun öğrenimine devam ediyor olması gerekiyor.
2012'den beri artık öğrenim ya da meslek eğitimi esnasında kazanılan gelir miktarındaki sınır kaldırıldı.
Çocuğun oradan kazandığı paranın miktarı artık hak düşürücü değil. Ancak iş saatinin haftada 20 saati geçmemesi gerekiyor. Meslek eğitimindeki çalışma saatleri bu kapsama girmiyor, ancak ek iş ya da okulun yanı sıra yapılan işler bunun kapsamında. Ayrıca çocuk 18 yaşına girmişse ve meslek eğitimi bulamamış ise ve aramakta olduğunu ispatlar ise yine çocuk parası alabilir.
Bulgaristan'da aldığınız çocuk parasını Almanya'daki çocuk parasından düşmeniz gerekiyor. Zaten Bulgaristan'da aldığınız çocuk parası çok düşük.
Geçen sene bu başvuruyu yapmakla çok şanslısınız. Çünkü 2018'den itibaren önemli bir değişiklik gerçekleşti.
31.12.2017'ye kadar çocuk parasını dört yıl geriye dönük olarak alabiliyordunuz.
01.01.2018'den itibaren ne yazık ki başvurduğunuz tarihten itibaren ancak altı ay geriye dönük olarak çocuk parasını alabiliyorsunuz. Bu değişiklik ciddi kayba yol açacaktır.
Eğer ocak ayından itibaren bu başvuruyu yapmış olsaydınız sadece altı ay geriye dönük olarak çocuk parası alabilecektiniz.
Almanya'da yaşadığınızı ispatlarsanız, çocuk parası alma hakkını elde etmiş olacaksınız. Ret yazısı gelir ise muhakkak bu durumda itiraz edip gerekirse mahkemeye başvurmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bu konuda bir uzmana başvurmanızı belirtiriz.
Herkese bol güneşli bir hafta dilerim...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN