Esen K. adlı okurum çocukları için devlet kurumlarından nasıl nafaka alabileceğine ilişkin bir soru yöneltmiş. Sorusu söyle; "Eşimden 3 yıldır ayrı yaşıyorum. İki çocuğumuz var.
Ben çalıştığım için maaşımın yüksek olmamasına rağmen sosyal yardım alamıyorum. Eşim de hastalıktan dolayı çalışamaz durumda. Ondan nafaka isteyebilecek durumda değilim. İlk ayrıldığımda ikiz çocuklarım için Gençlik Dairesi'nden (Jugendamt) nafaka aldım. Eşimin ödemediğini ispatlayarak bu hakkı kazanmıştım.
Nafakayı sadece altı ay alabildim.
Çünkü çocuklarım 12 yaşına girmişti.
Önceleri sosyal yardım açıklarımı tamamlıyordu, fakat işe başlayınca yardım kesildi. Elime geçen para bana yetmiyor. Başka bir yerden desek alma imkânım var mı?" Esen hanım, anladığım kadarıyla çocuklarınız 1,5 sene önce 12 yaşına girmiş ve o zaman size Gençlik Dairesi tarafından verilen nafaka yardımı (Unterhaltsvorschuss) bu nedenle kesilmiş. Aradaki farkı da sosyal daire (İş Ajansı) kapatmış. Siz işe başladığınızda da bu yardım kesilmiş. Siz zaman kaybetmeden Gençlik Dairesi'ne başvurun.
Çünkü geçen sene bu uygulamaya ilişkin yasa değişti ve 12 yaş sınırı 18 yaşa yükseltildi. Bu durumda siz ikizleriniz için henüz bu kurumdan nafaka yardımı alabilirsiniz. Ancak çocuklar 18 yaşına girmeden boşanıp başka birisi ile evlenirseniz bu yardım yine kesilebilir.
Yasanın değiştiğini pek çok kişi ne yazık ki bilmiyor ve sizin gibi yeniden başvuruda bulunmuyor. Genelde sosyal yardım devam ettiği için fazla sorun da yaşamıyorlar. Ancak siz işe başladığınız için sosyal yardımınız kesildi. Bu durumda gelirinize göre sosyal yardım veriliyor ve nafaka yardımından uygulamadan habersiz olduğunuz için faydalanamıyorsunuz.
Başvuruda bulunun ve nafakanızı alın.
Herkese iyi haftalar dilerim.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN