Bu yazıda sizinle sosyal yardıma başvuran bir okurumun sorusunu paylaşmak istiyorum. Devlet daireleri, özelikle sosyal daireler şu sıralar çok yoğun oldukları için çok sayıda kişi mağduriyet yaşıyor. Yardım başvurusunda bulunanlar işlemlerin gecikmesi sonrası maddi sıkıntıdan dolayı güç duruma düşebiliyor. Bazen ev sahibine kira ödeyemediklerinden dolayı çıkış yazısı alabiliyorlar.
Böyle bir surumda neler yapılabileceğini size aktaracağım.
Emine S.'nin sorusu ise şöyle: "Üç çocuğumuz var ve eşim üç ay önce işinden oldu. Daha öncede sosyal yardım alıyorduk. Eşim yeni girdiği işinde altı ay çalışabildi.
İşsizlik parasını hak edemeden işyeri kapatıldı. Bu durum sonrası yine sosyal yardıma başvurduk.
Aradan üç ay geçmiş olmasına rağmen hâlâ bir cevap alamadık.
Defalarca gittiğimiz bürodan sürekli 'Evraklar işlemde' yanıtını aldık veya sorumlu memurların hasta ya da izinde olduğu söylendi. Elimizde avucumuzda para yok. Çocuk parasıyla ve bankaya borçlanarak geçinebiliyoruz.
Tanıdıklardan da küçük miktarda borç alabildik. Kira açığımız ise birikiyor. Ev sahibi bizi evden atmakla tehdit ediyor.
Bu durumda ne yapabiliriz?" Ön ödeme talep edilebilir Emine hanım, bu zamanda üç ay boyunca gelir sağlayamamak gerçekten zor bir durum. Siz bu parayı er ya da geç alacaksınız. Yazdığınız kadarıyla daha önce yardım alıyordunuz. Geçmişe istinaden bir değişiklik olmamışsa zaten siz sosyal yardımı hak ediyorsunuz.
Ancak burada para gelene kadar nasıl geçineceksiniz sorusu oluşuyor.
Kurum ile konuşulabilir ve geçici borç (Darlehen) verilmesini isteyebilirsiniz.
Yani somut karar gelene kadar ön ödeme istenebilir. Sonra para toplu hâlde gelince de geri ödenir. Ya da geçici bir karar talep edebilirsiniz.
Mahkemeye gidip bir an önce karar vermeleri için dava açın (Untaetigkeitsklage). Uzun zaman bir sonuç elde edilmediğinde bu hak doğuyor.
İhtiyati tedbir kararı şeklinde başvurular yapılıyor. Bir uzmana veya avukata başvurmanızı da tavsiye ederim.
Yardım kurulusuna basvurun Bu maddi sıkıntılı günleri geçirebilmeniz için Diakonie ya da başka yardım kurumlarına başvurup yardım isteyebilirsiniz.
Ya da bazı kurumlardan ucuza gıda alışverişi yapabilirsiniz. En azından bu dönemi böyle atlatabilirsiniz.
Başvurunuzun işlemi haddinden fazla sürmüş. Dava açarsanız harekete geçmek zorundalar.
Herkese iyi haftalar dilerim...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN