Bu yazımda Halim S., adlı okurumun yönelttiği soruya açıklık getireceğim.
Soru şöyle, "İşyerimden çıkış verildi. Söz konusu işyerinde çalışmaktan çok mutlu olmadığım için çıkışı kabul ettim. Yalnız çıkış iki ay sonra geçerliydi yani daha iki ay çalışmam gerekiyordu. Çıkış yazısında gerekli makamlara zamanında başvurmam yazılıydı. Ben de çıkış süresi bitmeden bir hafta önce başvuruda bulundum.
Başka bir işe başlama şansım vardı ancak gerçekleşmedi.
Öngörülen süre sona ermeden başvurdum ancak bana belirli bir zaman için işsizlik parası verilmeyeceği iletildi.
Sebep olarak geç kaldığım belirtiliyor. Bu uygulama doğru olabilir mi?" Halim bey, sizin anlattıklarınızdan yola çıkarak ne yazık ki uygulamanın doğru olabileceğini söylemem gerekiyor. Çünkü uygulamaya göre çıkış alır almaz hemen sorumlu kuruma gidip çıkış aldığınızı bildirmeniz gerekir. Çıkış süresinin sonuna doğru giderseniz geç kalmış olursunuz. Çıkış süresi beli olduktan sonra üç gün içerisinde bildiri yapmanız gerekir. Başka bir iş imkanınız olsa bile, ihtiyaten işsizlik kaydınızı yaptırmanız gerekir.
Telefonla ya da yazılı bildirmelisiniz Süreli bir iş sözleşmeniz varsa, bu süre bitmeden üç ay önce size çıkışın bildirilmesi gerekiyor. Eğer sözleşmenin uzatılma ihtimali kesin olsa bile, ihtiyaten bu bildiri yapılmalıdır. Yoksa, işsizlik parası zamanında kayıt yapılmadığı için kesilir. Sadece hastalık raporunuz varsa bu süre çok bağlayıcı olmayabilir. Her halükârda bu durumda da en azından telefonla ya da yazılı olarak bildirilmesini tavsiye ederiz. Bu yasanın amacı ise zamanında başvuruların yapılması ve çıkış süresini yeni iş bulmak için efektif kullanabilmektir. İş Ajansı'na ne kadar geç giderseniz, işsizlik süreniz o kadar daha uzun sürer.
Eğer işten çıkarıldıktan itibaren bir hastalık raporunuz varsa, son güne kadar, bunu kullanabilir ve kesintiyi önleyebilirsiniz.
Size uygulanan kesintinin süresini (Sperrzei) bildirmemişsiniz. O yüzden bunun ne kadar doğru uygulandığını size söyleyemiyorum. Bir uzmandan değerlendirme isteyebilirsiniz.
İyi haftalar dileklerimle...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN