Gauck'un bütün "gak guk"larını ayrıntısıyla tartışan medyamız Almanya Cumhurbaşkanı'nın Mısır'daki idamlar sorulunca nasıl cevap verdiğine dikkat etmedi.
Oysa birçok şeyi özetleyen bir cevaptı.
Konuk Cumhurbaşkanı önce hayali bir aynada üstünü başını düzeltti: "Almanya'da idam cezası yok."
Sonra şu gayet egosantrik (siz isterseniz avrosantrik diye düzeltin!) açıklamayı yaptı: "Biz Avrupalılar için idam cezası anlaşılır bir şey değil ve çok endişeliyiz."
Düşünün...
Daha baştan "pisliğe" elini (Avrupa'yı) bulaştırmama...
Daha baştan içinde küçümseme barındıran bir mesafe koyuş...
Daha baştan tartışmayı hukuk ve idam cezası üzerinden yürütüp siyaseti ve idama mahkûm olanları bağlamın dışına atma çabası... Tabloyu böyle tanımlamam haksızlık mı? Hayır!
Nitekim Gauck'un cevabının son cümlesi de yine mazlumlar üzerinden değil, bir 19. yüzyıl kolonyalisti gibi muktedire tavsiye niteliğindeydi: "Şimdiki Mısır yönetimiyle temasa geçilip daha ölçülü bir yargılama isteyebiliriz."
Niye birkaç hafta geriye gidip bunları hatırladığımı soracak olursanız, söyleyeyim...
Uzun uzadıya düşünüp konuşmamız gereken çok önemli bir konuya giriş olması için.
Artık lafı dolandırmadan kabullenmeliyiz ki, Türkiye bir krize sürüklenmek isteniyor ve bu sadece iç dinamiklere dayanan bir süreç değil.
Ortada yeni ve açıkça uluslararası bir dinamik var.
Suriye, Mısır ve Ukrayna'da olanları işaret taşları sayabiliriz.
Şimdi de detaylara dönüp şu tabloyu değerlendirin...
Anglosakson basınında Erdoğan eleştirileri bitmek bilmediğinin farkındayız. Şimdi de bir maden kazası bahane edilerek Der Spiegel'in internet sitesinde "Cehenneme git!" başlığı atılıyor; Başbakanın Almanya gezisine karşı Alman siyasetçiler ve medya "gelmesin!" kampanyasına kalkışıyor. Bunlar rastlantı olabilir mi?

***

Söz konusu tabloyu sadece paralelcilerle açıklamaya kalkışmak yanlış olur. Tersine, artık paralelcileri bu manipülasyon ve misyon noktasına taşıyan dinamikleri tahlil etmeye mecburuz.
Bana sorarsanız...
Batı'da neo-oryantalizm döneminin bittiğini ve yavaş yavaş yeni kolonyalizm çağının açıldığını düşünüyorum.
O yüzden geçmişte oryantalizmin bir "renk" olarak sevdiği ılımlı İslam veya devrimci muhafazakâr siyasetler Batı için yararsızlaşmaya başladı.
Şimdi sadece kendilerine benzediğini düşündükleri "beyazlar" ve "kolonlar"la iş çevirmeye hazırlanıyorlar.
Geri kalan kesimler mi?
Onlar için de "ölçülü bir muamele" uygun görürler, olur biter!
Karşı karşıya olduğumuz asıl büyük dert bu!
Daha doğrusu, entelektüel ve siyasi bakımdan iyi hazırlanmadığımız bir saldırıyla karşı karşıyayız.
Neyse... Şimdi nokta koyayım, sonra yine döner, tartışırız.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN