Garip bir dünyada ve anlaşılması zor bir coğrafyada yaşamıyor muyuz?
Şu Irak'a bakın mesela... Bu ülke Nasrettin Hoca'nın türbesi gibi değil mi? Çevresi açık ama kapısında kilit var... Üç tarafı açık, isteyen istediğini yapıyor. Ülkenin en büyük ikinci kenti Musul, IŞİD'in işgalinde... Bağdat'ın hükmü ne Erbil'e, ne de Basra'ya geçiyor. Kandil benzeri tepeler teröristlerin üsleri haline dönüşmüş. Ve Bağdat'taki sanal yönetim Türkiye'ye "Eğitim amaçlı da olsa topraklarımıza asker gönderemezsiniz" diyor. İşin en garip tarafı da, Irak'ı bu hale düşüren Amerika da Bağdat'ı haklı buluyor.

Kim haklı?
Ya şu Suriye'nin haline bir bakın... Suriye bir anlamda Haçlı Seferleri dönemindeki yapısına dönmüş. Her kent bağımsız bir birim artık. 12 milyon kişi evini barkını terk etmiş. Akdeniz suları, Suriyeli mültecilerin cesetleri ile dolu. Ve Rusya ile İran da, "Aman Esed başta kalsın" diye uğraşıyorlar. İşin en garip yanı Amerika'nın da "Acaba Rusya ve İran haklı mı" kuşkusu içinde olması değil mi?
Bu garipliklerin coğrafyasında Türkiye'nin de genel eğilim dışında kalması mümkün olabilir mi?

HDP garabeti

Anayasal demokratik rejimin bir öğesi olan HDP'nin ve HDP'li belediyelerin hallerine bir bakın... Bir ayağı Washington'da, bir ayağı Moskova'da gözü ve kulağı Kandil'e kilitlenmiş, hendeklerde hayat arayan garip bir yaratık gibi değil mi HDP? Teröristler ne tür eylem koyarlarsa koysunlar bunların sözcüleri bir ağızdan "Devlet suçlu" demiyorlar mı? Ve Türkiye'nin sözde aydınları da bunların yanında yer almıyorlar mı?

CIA mı var?

Bütün bu garipliklerin arasında FETÖ'nün yer almaması mümkün olamazdı herhalde... Uluslararası suç örgütü yapılanması içindeki bu oluşumun arkasında CIA mı, yoksa başka bir kurum mu var, anlaması kolay değil. Takkesini devire devire beddualar eden bir adamın böylesine bir yapıyı kurabilmesi mümkün müdür acaba? Amerikan vizesi vermek için kılı kırk yaran Amerikan konsoloslukları, bu örgütün bunca adamının Amerika'ya gidebilmelerine nasıl izin verdiler? Ve şimdi bunların Illinois'de, California'da kamu fonlarını nasıl harmanladıklarını araştırmak için, vakit biraz geç değil mi?
Merak etmiyor musunuz? Acaba "Binmişiz bir alamete gidiyoruz kıyamete" modeli bir yolculukta mıyız bu coğrafyada?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN