Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uluslararası ilişkilere anlam katan "Barış" gibi "Çözüm" gibi "Uzlaşma" gibi "Diyalog" gibi kavramların hiçbir anlam taşımadıkları bir dönemi, Ortadoğu coğrafyasının fırtınaları arasında yaşıyoruz. 'de yaşanan trajediyi veya Suriyeli insanların bitmeyen dramlarını görmezden gelmemiz mümkün değil ki... Irak'ın işgali sonunda milyonu aşkın insanın öldürülmesi veya bu ülkede Şiileri kayırmak isterlerken 'ı üretmeleri, bizi de etkilemedi mi?

Ortadoğu'yu oyun sahası yaptılar
İşin en acı tarafı, Ortadoğu krizlerinin kaynağının hep dışarıdan beslenmesidir. 1'inci ve sonrasında İngiltere ile Fransa, Ortadoğu coğrafyası üzerinde evcilik oynarlar, sınır çizerler, rejim değiştirirlerdi. 2'nci Dünya Savaşı'ndan sonra ise sahneye ABD ile onun koltuğu altında girdi. Sovyetler Birliği'nin Suriye ve Mısır'da karşı denge kurma çabaları bir işe yaramadı. 1948'de kurulan İsrail, Araplar ile girdiği her savaşta sınırlarını genişletti ve sonunda de İsrail'in oldu.

Amerikan tribünündeydik
Biz olarak bu dönemleri izleyici konumunda Amerikan tribününden seyrettik. Darbeler ve ekonomik krizler arasında geçen yıllarda, bırakın Filistin davasına çözümleyici katkıda bulunmamızı, Türkiye'nin kendi yarasına sürecek merhemi bile yoktu ki... 1974'te Kıbrıs'taki Türkleri kırımdan kurtarmak için yaptığımız askeri operasyon bile sonunda ABD ambargosunu ve 12 Eylül darbesini getirmişti.

Süper güç değiliz
Bugün Türkiye eskisinden daha farklı ve daha güçlüdür. Ama yine de bir Süper Güç değiliz. ABD Ortadoğu'da herkesi birbirine katarken ve bile Filistinlilerin trajedisini değil İsrail'le dostluğu ön planda tutarken, işimiz çok kolay değil. Stratejik ortağımız ve ittifakımızın lideri ABD bugün her çeşit ambargoyla, bazen Rusya'yı bazen İran'ı tehdit ediyor. ABD'nin başlattığı ticaret savaşları, global bir ekonomik krize ortam hazırlıyor.

"15 Temmuz"u yaşamadık mı?
Evet... İktidarı ve muhalefeti ile çok bilinçli ve çok hazırlıklı olmalıyız. Sade Ortadoğu krizleri ile değil, ABD'nin desteklediği FETÖ ve ile de uğraşıyoruz... Tekrar eski günlere döndürülmememiz için, anlamsız ve gereksiz kutuplaşmalardan kaçınmamız gerekiyor. Neticede daha dün, yani 2016'da darbe teşebbüsünü bile yaşamadık mı?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN