Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan S-400'leri aldığımız için Amerika'nın F-35'lerin bize satışını askıya alması, bir süper devletin aklına yakışmayan saçma bir karardır.

Benzer bir durum
Bununla tam aynı olmasa da Birinci Dünya Savaşı'nın hemen öncesinde benzer bir durum ile Osmanlı Devleti arasında yaşanmıştı. İngiltere'ye sipariş edilen ve paraları Donanma Cemiyeti'ne yapılan bağışlarla toplanıp ödenen Reşadiye ve Sultan Osman savaş gemileri, Rauf Bey (Orbay) bunları teslim almaya gittiğinde teslim edilmemişti. Çünkü 1'inci Dünya Savaşı sürecine girilmişti ve Osmanlı İngiltere'nin yanında değildi.

Dünya savaşı yok ki
Bugün ise ne Amerika'nın bir dünya savaşı başlatmaya niyeti var ne de Cumhuriyeti Amerika'nın karşısındaki bir bloka yatkın duruyor. Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400'lerin birer savunma silahı olduklarını ise Mısır'daki sağır sultan bile artık duymuş olmalıdır.

Trump ne demişti?
Bir başka garip durum da ABD Başkanı Trump'ın bu konuda söyledikleriyle hiç uyuşmayan tutumu, Amerika'nın benimsemiş olmasıdır. Çünkü Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Japonya'da görüştükten sonra bizim S-400'leri almamızın eski Başkan Obama'nın kusuru olduğunu söylemişti. Trump "Türkiye'ye ancak 100 tane F-35 verilecek" de demişti.

Anlatacağız
Bu durumda yapılacak şey bellidir. Amerika'ya sonuna kadar F-35'lerin bize verilmemesinin uluslararası ticaretin kurallarına ve müttefikliğin gereklerine aykırı olduğunu anlatacağız. Anlarlarsa ne ala. Anlamazlarsa da onların bileceği bir iş olur bu... Türkiye'nin savaş uçağı ihtiyacını da Rusya'dan temin etmesi ya da kendi savaş uçağını kendisinin yapması gibi benzeri durumlar daha sonra ele alınabilir.

Acıklı durum
Bu noktada asıl üzülmemiz gereken durum, stratejik ortağımız ve ittifakımızın patronu Amerika Birleşik Devletleri'nin içinde bulunduğu acıklı durumdur. Bu ülkenin Başkanı ve ülkenin derin devletinin kurumları birbirleri ile adeta kavgalıdırlar. Ayrıca Başkan Trump için evrensel ahlakın kuralları yok gibidir. Gereksiz gösterilerle uluslararası ortam gerilmekte, uluslararası ticaret engellenmektedir. Amerikan başkanlarının daha önce imzaladığı antlaşmalar yok sayılmaktadır.

Bekleyeceğiz
F-35'lere ilişkin olarak Amerika'nın aldığı karar, Türk-Amerikan ilişkilerini doğal olarak gerecektir. Ancak bu durum, Türk-Amerikan ilişkilerinin kopması ve Türkiye'nin NATO'yu terk etmesi anlamına gelmiyor. Kısacası bekleyip daha neler olacağını göreceğiz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN