Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi başkentliler de dün sandığa koştu. Güneşli bir başkent sabahında sandığa koşanlar hafif üşüme duygusunu da beraberinde yaşadı.
Mevsim kışa dönmüş olsa bile demokrasi şöleni şeklinde geçen 1 Kasım seçimleri olaysız ve huzur içinde tamamlandı.
Siyasi partilerin beyannamesi, liderlerin söylemleri derken sandıkta son kararı vatandaş verdi.
Kim ne kadar ikna etti. Kim ne kadar ikna edildi.
Hangi anket sonucu veya analistin yorumu hepsi geride kaldı. Bu rakamlar anket sonucu değil sandıktan çıkan vatandaşın kararı…
Millet vekilini seçti… Yaşlısı genci… Hepimiz sandık başındaydık.
Oy kullanmaya ambulansla gidip sedye ile sandık başına gidenlerden tutun minik bebeği ile vatandaşlık görevini yerine getirene kadar… Dünkü Türkiye fotoğrafı 1 Kasım seçimlerini kayıtlara düşürdü.
Ankaralı seçmen 26. Milletvekili seçimlerinde TBMM'de kendini temsil edecek olan 32 milletvekili için kararını sandığa yansıttı.
Başkentli 25 ilçede bin 430 mahallede kurulan 12 bin 234 sandıkta oy kullandı.
Bir önceki 7 Haziran genel seçiminden 1 Kasım seçimlerine kadar gelinen süreçte 200 bin seçmenin artış gösterdiği gerçeğini de göz ardı etmemeli.
Ankara'da son seçmen sayısı toplam 3 milyon 749 bin 304 kişi oldu.
Yaklaşık iki yüz bin seçmen artışının sandığa nasıl yansıyacağı da merak konusu idi…
Ankara'da seçim güvenliğini sağlamak için poliste izinler iptal edildi.
Başkentte 12 bin polis ve 2 bin jandarma görev aldı.
Birinci bölgede 18 milletvekili, ikinci bölgede 14 milletvekili dağılımı AK Parti 17, CHP 10, MHP 4 ve HDP 1 şeklinde oluştu.
(Yazıyı kaleme aldığım dakikalarda bu şekildeydi).

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN