Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'ye duyulan güvendeki artışa paralel yolsuzluk sıralamasındaki iyileşme; akla yakın geliyor. Vicdana da... Güven ile yolsuzluk sıralamasındaki tahterevalli ilişkisinin, tam da umduğum yönde gelişmesine şaşırmıyorum. Şaşırdığım; yolsuzluktan arınma endeksinde (en temiz ülke sıralamasında) daha üst basamağa çıkma yönündeki iştahsızlığımız... Charles Eisenstein; "Kutsal Ekonomi" kitabıyla, 7 milyar insanın paylaştığı gezegen için, kirlenmeden, başka bir varoluş mümkün diyor. Daima almaya ve yolsuzluğa yönelik tavrı terk ederek... Sürekli alamazsın; vermen de gerekiyor. Alış verişin ötesinde, "armağan" etmen gerekiyor...
Ekonominin neyini kutsuyor Charles?
Diyor ki; bakmayın şu anda dünyanın içindeki bu "güçlüler çağı" afrasına tafrasına... Herkesin daha mutlu ve daha zengin olduğu bir dünya, pekâlâ mümkün... Yeter ki kendimize uydurduğumuz yalanların efsunundan kurtulalım, yolsuzluktan, kirlilikten arınalım, gerçeğin bize düşen ödevlerini hatırlayalım.
Ekonomiyi kutsamak, kapitalizmi günahlarından arındırmakla mümkün olacak ise yasalar, süreçler ve liderlik, bunu pekâlâ sağlayabilir. Yazımın başında şaşırdığım konu, 10 yıl sonra ilk 10 büyük ekonomide yer alma hedefimizi, en temiz ilk 10 ülke gayretiyle pekiştirmeyi neden akıl edemediğimizdir.
Ne mi demek istiyorum? Geçen Temmuz'da Yeni Ticaret Kanunu, kutsal ekonomi olmasa dahi, yolsuzluklardan arınma için fırsatlar barındırıyordu.
Yürürlüğe girmesine saatler kala, şeffaflık, hesap verebilirlik ve denetim araçlarını içinden çıkarıverdik.
Acaba bunu yapmasaydık; en temiz ülke sıralamasında, 10 yıl önceki 77'nci basamaktan bugün; en azından ilk 20'ye giremez miydik? Kutsal ekonomi derken, yolsuzlukları azaltacak gayretimizi arttırmaz mıydık? İlk 10'da yer alacak Türkiye, küresel ekonomi içinde bunu başarabilmesi için, çok sayıda markaya ve marka kente ihtiyaç duyacak. Misal Bursa, yarının teknolojierine bugünden sahip olma potansiyeli ile ülkenin ilk 5'inde olageldi.
Ancak yeni iş kültürü de ürün ve marka kadar önemlidir. Eğer en temiz 10 ülke olmak da sürece dâhil ise Bursa bu alanda neden Türkiye'nin en ilerisinde olmasın? Cennet Bursa derken yalnızca coğrafyası ve yeşilinden söz etmiyoruz.
Cennet temizliğinde iş ahlakı ve etik bir kenti de tanımlıyoruz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN