Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin kaderini belirleyen 1 Kasım'daki seçim bitti. Şimdi kaldığımız yerden yola devam vakti… Antalyalılar yüzde 87'lere ulaşan seçime katılımla Türkiye'de rekor kıran iller arasında yer aldı. Başka bir bakış açısı ile Antalyalılar bu seçimde görevini yerine getirdi. Seçimin ezici AK Parti üstünlüğü ile sonuçlanmasının ardından gözler G20 Liderler Zirvesi'ne çevrildi. Antalya'nın gündemi birçok kente göre daha farklı. Ve uluslararası boyutta… Antalya, dünya ekonomisinin yüzde 90'ını, dünya ticaretinin yüzde 80'ini ve dünya nüfusunun yüzde 66'sını temsil eden en büyük uluslararası platform olan G20 Liderler Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin 1 Aralık 2014'te G20 dönem başkanlığı görevini üstlendiği 2015 G20 Liderler Zirvesi 15-17 Kasım 2015'te Antalya'da gerçekleştirilecek. Zirveye, Çin, ABD, İngiltere, Rusya, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Türkiye, Endonezya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore ve Avrupa Birliği Komisyonu liderleri katılacak. Antalya'mız bir kez daha dünya vitrinine çıkacak. Zirveye liderlerin yanı sıra işadamları, uzmanlar ve gazetecilerle birlikte yaklaşık 13 bin kişi katılacak. Bunun anlamı, dünyanın dört bir yanında hem ülkemizin hem de kentimizin milyon dolarlara bedel tanıtımı demek. Yani bu işin tanıtım karşılığı paha biçilmez olacak. Zirvenin bölgeye katkısının ise 40 milyon euro'yu bulması beklendiğine göre sonrasındaki diğer getirileri hayal etmek güç olmasa gerek. Şimdi bu zirveye baktığımızda özellikle turizm sektörü açısından 2016'ya umutlu bakmak gerektiğini düşünüyorum. İnşallah bu sınavı alnımızın akıyla geçip 2016'yı kayıpsız kapatacağımız inancını yaşıyorum. Sektör temsilcileri ile yaptığım görüşmelerde zirvenin getirisinin 2016 sezonunda 2015'e göre yüzde 20 artış sağlayacağı ön görülüyor. Toroslar'dan çıkıp Avrupa'yı yöneten isim olan Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD Başkanı Barack Obama'ya yaptığı golf oynama teklifi kabul görürse müthiş bir reklam aracı olacağı kanısındayım. Çünkü Obama ile Çavuşoğlu'nun atacağı tek topun değeri paha biçilmez olacak. Bu teklif kabul görmese bile inşallah liderlerden biri sahaya çıkar ve golf oynar. Oynarsa ballı kaymak... Bu ballı kaymağı da turizm sektörü helvaya çevirir, kazanan yine Antalya olur. Kalın sağlıcakla…

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN