Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DİLEK GÜNGÖR
DİLEK GÜNGÖR

Buffalo sürüsü gibiyiz...

'ın Thomas Friedman adında bir köşe yazarı var. Yalan yok, analizlerini çok sevmiyorum. Ama birkaç gündür yaşadığımız olaylara bakınca Friedman'ın "Dünya Düzdür" kitabı aklıma geldi. Kitapta, internetle birlikte küreselleşmenin geldiği boyutu anlatıyordu. Düz ovaya benzettiği dünyada insanların 'Buffalo sürüsü' gibi hareket ettiğini söylüyordu. Hani Buffalo'lar koştukça çit filan bırakmazlar ya...O hesap...
Bugün yaşadığımız olaylara bakınca "ne kadar da haklı" diyorum. Görmüyor musunuz hepimiz birer 'buffalo'ya dönüştük. Birisi manipülatif haberi ovaya bir salıyor. Peşinden sağa-sola koşuşturmaya başlıyoruz. Gelin anlatayım.

***
ajanı rahip Andrew Brunson krizinden bu yana para piyasalarında işleyen daha çok da işletilen fısıltı gazetesine bakıyorum. Kim olduğu belirsiz bir ABD'li yetkilinin doların 7 TL olacağı açıklaması internet üzerinden dolaşıma sokuluyor. grupları, Twitter, Facebook üzerinden haber yayılıyor. Yerli-yabancı 'buffalo'lar bu haberin peşinden gidiyor.
Koca yatırım bankası Goldman Sachs bile bunu baz alıp analiz raporu hazırlıyor. Günler sonra ABD elçiliği haberi yalanlıyor. O arada döviz üzerinden para kazanan kazanana...
Birileri çıkıp "Türkiye için tek çare IMF" diyerek el altından algıya başlıyor. Bunu söyleyen kafa aynı anda "Ya 'ye gidip de para alamazsak, o zaman ne yaparız" diyerek sanki bir sonraki oyun planını açığa veriyor.
***
Bakıyorsunuz, WhatsApp gruplarında 'iflas' listeleri elden ele dolaştırılıyor.
Gece yarısı , ABD ve Asya piyasalarında tırmandırılan dolar/euro kuru "Türkiye-ABD ile ön mutabakata vardı" haberiyle düşüşe başlıyor. Ama birileri durmuyor. Sabah "Mutabakat yok" diye bir haberi ekonomi gazetesinin kulağına üfleyiveriyor. Dakikalar içinde birileri cebini yüzde 4 dolduruyor.
O kadar tehlikeli bir ortamdayız ki... İnanın işin politik veya ekonomik riskinden daha da korkunç bir durum... Kim olduğu, nerede olduğu, hangi kaynaktan beslendiğini bilmediğimiz birileri spekülasyonlarıyla piyasada cirit atıyor. Buradan özellikle Sermaye Piyasası Kurulu ve Bilgi Teknolojileri Kurumu'nu göreve çağırıyorum.
Piyasada spekülasyon üreten ve yayanlar kim? Tespit etmek için bir çabanız var mı?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN