Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DİLEK GÜNGÖR
DİLEK GÜNGÖR

Vatandaş sattı şirketler aldı

Başkan Erdoğan’ın ‘dövizinizi satın’ çağrısına vatandaş kayıtsız kalmadı. Cuma, pazartesi ve salı günü 3.3 milyar $ sattı. Şirketler ise alım yaptı

'yi dış politikada diz çöktürmek için ekonomik gerekçelerden bağımsız bir şekilde spekülatif ataklarla yükseltilen kuruna vatandaş prim vermemeye devam ediyor. Başkanı 'ın yeni yaptırım kararlarını Twitter'dan açıkladığı cuma günü ile Türkiye'ye kur saldırılarının yoğunlaştığı hafta başında vatandaş döviz bürolarına ve bankalara koştu. Başkan 'ın çağrısını dinleyen bireysel yatırımcılar 3 günde 3.3 milyar dolar sattı.

ŞİRKETLER 7'DEN ALDI
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun verilerine göre, bireysel yatırımcılar döviz satarken, ticari kesim ise yüksek kurdan alım yaptı. Dolar kurunun 6.30 ila 7.20 TL arasında dalgalandığı günlerde şirketlerin 1.2 milyar dolarlık alım yapması dikkat çekti. Firmaların yüksek fiyattan dövizi toplamasının borç ödemesi nedeniyle yapılıp yapılmadığı bilinmiyor.

TOPLAYAN KIM?
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 6 bin 100 yabancı yatırımcının katılımıyla düzenlediği telekonferans ve hafta başında Merkez Bankası, , SPK adımlarıyla iyimserlik kazanan döviz piyasasında dün ise olağanüstü hareketler yaşandı. 400-450 milyon dolarlık işlem hacminin olduğu sığ piyasada sabah saatlerinde günü 5.80 TL'den işlem görmeye başladı. Hiçbir ekonomik sebep olmamasına rağmen öğle saatlerinde kur 6.35 TL'lere kadar çıkarıldı. Bu sert hareketin ardından ABD'li rahip Andrew Brunson'un ev hapsine yapılan itirazın reddedildiğine ilişkin mahkeme kararı geldi. Brunson kararı açıklanmadan önce piyasada döviz toplayanların kim olduğu merak ediliyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN