Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DİLEK GÜNGÖR
DİLEK GÜNGÖR

Tribün ekonomistleri!

Eskiden 'karavanacı ekonomistler' vardı. Aralarında akademisyenlerin, gazetecilerin, piyasa aktörlerinin olduğu bu şahsiyetler, gün aşırı ekonomi kanallarına çıkıp dolar, faiz, büyüme, enflasyon tahmini sallardı. Öngörüleri tutmasa da yüzleri kızarmazdı. Yine yazar, yine televizyona çıkar, yine atıp tutarlardı.
Şimdilerde 'karavanacı ekonomistler'in yerini 'tribün ekonomistleri' aldı. Bunlar eski versiyonlarından daha da beter çıktı. TV'ye de çıkıyorlar, paralı konferanslarda amigoluk da yapıyorlar, üniversitede ders de veriyorlar, sosyal medyada müritlerine özlü sözler de paylaşıyorlar. Ekonomide ahkam kesmesini biliyorlar ama sorsan ortaya koydukları bir öneri veyahut proje var mı diye, yok.

***
Önceki gün sosyal medyada birinin "Gelecek kaygısı olanlar" başlığındaki videosuna rastladım: Adı Özgür Demirtaş Hocaefendi! Amerikalı WASP'ın (White Anglo-Saxon Protestant-Beyaz Anglo Sakson Protestanlar) Türk versiyonu… Sanırım, Amerika'nın kurucu jenerasyonu WASP'ın tekeli seçildikten sonra kırılıp, ülkede demografik değişiklikler olunca 15 yıl kaldığı ABD'den tası tarağı toplayıp gelmiş! Son günlerde sol cenahın içindeki boş beleş fraksiyonların hışmına uğrasa da beyaz Türkler, sekülerler ve Amerikancı solcular kendisini pek seviyor. Her Allah'ın günü para verip bir yerlerde sahneye çıkarıyorlar. Maşallah, o da, tiyatral yetenekte 'ı, şovmenlikte Nusret'i aratmıyor.
"Haritada göster" desen Yozgat'ın yerini bulamaz, stand-up'larında babasının çoban olduğunu anlatıyor. ABD'de öğrendiği literatürü soslayıp içine biraz da Atatürk katıp satıyor. Mantık açlığı çeken kitleler, mürit fanatizminde kendisini alkışlıyor. (Aman, 'fan'ları duymasın) Paylaşımlarına bakıyorsun… "Faiz artsın", "Enflasyonla mücadele böyle olmaz", "Dış açık biz doğru yapıyoruz diye azalmadı", "Ekonomi yönetimi çok feci hata yapıyor" demekten başka bir şey yok. Bakmayın siz bölücü solcuların saldırmasına… Hocaefendi bayağı bayağı ekonomiye ideolojik yaklaşanlardan...
***
Bu yeni versiyondan bir tane daha var. Onun adı da Refet Gürkaynak… Kendisi de ABD görmüşlerden… CHP'lilerin akıl danıştığı bir isim… Gürkaynak'a göre de her şey çok kötü… İki lafından biri "15-16 yılda hiç ileri gitmedik hep geri gittik", "Korku ülkesi olduk, üretim yapılamaz hale geldi", "Kimse yaşamaktan korktuğu yerde yatırım yapmıyor." Ancak ne trajikomiktir ki… Bu pesimistlikle abi-kardeş tabir caizse malı götürüyor. Tanıyan var mı bilemiyorum.
Kardeşi Gönenç Gürkaynak avukat. O da ülkede tehditten, baskıdan, hukuksuzluktan iş yapılmadığını anlatıyor.
Fakat ekonomi de ülke de bu kadar berbatken (!) öyle bir para yapmış ki, 2017'de vergi rekortmenleri arasına girdi.
Uzatmayayım. Hocaefendilere naçizane önerim var. Anladık, iktisat bilimini ideolojinizden ayıramıyorsunuz da bari rakamları saptırmayın. Olanla olmasını istediğinizi birbirine karıştırmayın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN