Türkiye'nin en iyi haber sitesi
DİLEK GÜNGÖR

Erdoğan’a trilyon dolarlık ilgi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD seyahati hafta sonu başlıyor. Ziyaret iki açıdan önemli... Birincisi BM Genel Kurulu... Cumhurbaşkanı'nın 19 Eylül'de Genel Kurul'a hitabında Ukrayna'daki savaş, tahıl koridoru anlaşması, terörle mücadele ve iklim değişikliği konularında önemli mesajlar vermesi bekleniyor. Tabii yine yoğun bir diplomasi trafiği olacak. İkincisi ise 13. Türkiye Yatırım Konferansı... Türkiye-ABD İş Konseyi'nin düzenlediği konferansta Erdoğan, Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen yatırımcılarla 20 Eylül'de 'round table' (yuvarlak masa) da bir araya gelecek.

***

40 kişilik masada trilyon dolarlık şirketler var. Obama'nın ulusal güvenlik danışmanı Jones Group'un başkanı General James Jones, ABD Ticaret Odası CEO'su Thomas Donohue, Hillwood Başkanı H. Ross Perot Jr., Citi Başkanı John Dugan, Goldman Sachs CFO'su Denis Coleman, Boeing Başkanvekili Stanley A. Deal, Nasdaq Başkan Yardımcısı Karen Snow, Platinum Petroleum International Başkanı Amer Rustom, Kraft Heinz Başkanvekili Rafael Oliveira, Hellman&Friedman'ın ortağı Allen Thorpe, Caterpillar CEO'su James Umpleby, Hilton CFO'su Kevin Jacobs, Coca Cola Başkanvekili Michael Goltzman, Annhuser-Busch InBev CEO'su Michel Doukeris, Amerisource Bergen Başkanı Steven Collis, Hadid Desing& Entertainment Group kurucusu Mohamed Hadid, Ralp Lauren CPO'su Halide Alagöz, Amazon Başkanvekili Susan Pointer, Ford Company CTO'su Stuart Rowly, Marriott International Başkanı David Marriott, Pladis CEO'su Salman Amin, Pratt&Whitney Başkanı Rick Deurloo, META küresel iş grubu başkanı Nicola Mendelsohn katılımcılar arasında.
Masada Türk işadamlarından da Murat Özyeğin (Fiba Holding), Ahmet Bolat (THY), Bülent Eczacıbaşı (Eczacıbaşı Holding), Hanzade Doğan (Hepsiburada), Hasan Çolakoğlu(Çolakoğlu Metalurji), Ahmet Çalık (Çalık Holding), Ali Kibar (Kibar Holding), Ahmet Kocabıyık (Borusan Holding), Levent Çakıroğlu (Koç Holding), Cenk Alper (Sabancı Holding) olacak.
Ve DEİK Başkanı Nail Olpak, TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ile Erdoğan'ın seyahatine eşlik eden 6 bakan... ABD'de yaşayan kalp cerrahı Dr. Mehmet Öz'ün de konferansa katılması bekleniyor.
3 saatlik yuvarlak masa toplantısında Türkiye'ye ilgi duyan ve yatırım yapmak isteyen iş dünyası birebir Erdoğan'la konuşma fırsatı yakalayacak...

***

Öğrendiğim kadarıyla, Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'ta ünlü iş insanı Elon Musk ile de görüşecek.
Esasında bir süredir ABD'li yatırımcılar beklemedeydi. Ancak Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin pozitif ilerlemesiyle yatırım yapma iştahının yeniden canlandığı Erdoğan'ın masasına gelen yoğun ilgiden belli...
Hatta şunu da söylemeden geçmeyeyim...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'round table'ının dışında bir de Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılacağı Goldman Sachs ve TAİK'in düzenlediği yatırımcı toplantısı olacak. 19 Eylül'deki roadshow'a da büyük bir ilgi var. 100 kişilik salona şu ana kadar 185 kişi kayıt yaptırmış durumda...
Bakarsınız New York seyahatinden büyük yatırım kararlarıyla dönülür...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA