Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FARUK ERDEM
FARUK ERDEM

Promosyonda 900 TL hesabı

Emeklilere bankaların yapacağı promosyon ödemelerinde rakamlar havada uçuşuyor. Bakanlık kapıyı 600 liradan açacak. Fakat memurlarda olduğu gibi rakamın 1-3 yıl için 900 lira olması mümkün

Emekliler 4 gözle bu kararı bekliyor
Son bir-iki yıldır promosyon emekliler için önemli bir kavram haline geldi. Yazılarımızla bu konuyu canlı tuttuk ve hükümet de kararlı bir biçimde üzerine gitti. Kısaca özetleyeyim. Kamu görevlilerinin maaşlarını ödeyen bankalar özel anlaşmalarla belli bir miktar parayı memurlara ödüyor. Buna 'promosyon' deniyor. Alan memnun veren memnun.
Memurlarda olduğu gibi emeklilerin de maaşı bankalara yatırılıyor. Üstelik 3 milyon memur varken emekli sayısı 11 milyon. Ortadaki maaş pastası da çok büyük. 185 milyar lirayı buluyor. Bu konuda Çalışma Bakanlığı öncelikle kamu bankalarıyla masaya oturdu. Ama istenen rakamlara ulaşılamadı. İşin ilginci bu pazarlık sürerken özel bankalar hemen kampanyalara başladı. "Gelin maaşınızı bizden alın" diyen özel bankalar 400 lira nakit, çeyrek altın, masrafların sıfırlanması gibi birçok teklifi ortaya attı. Demek ki bu iş kârlı bir işti.

600 LİRA YETMEZ
Hükümet bu kez pazarlık masasına özel bankaları da davet etti. Pazarlık sürüyor. Haziran ayında konunun çözüleceğini bekliyoruz. Üstelik kapı 600 liradan açıldı. Fakat bize göre rakam daha yüksek olabilir. Hesabı şöyle yapıyoruz. Memurların büyük çoğunluğu anlaşılan dönem için brüt maaşlarının ortalama yüzde 60'ı kadar promosyon alıyor. Bu rakam bazı kurumlarda yüzde 55 bazılarında yüzde 70 oluyor. Bu kurumların anlaşmalarına göre değişiyor. Dönemler de genelde 1-3 yıl arasında oluyor.
Emeklinin brüt maaşı yok. Ek ödeme dahil maaş var. Ortalama maaş da bin 500 liranın üzerinde. Biz bin 500 lira olarak kabul edersek belli bir dönem için benzer bir uygulamada ödenecek rakam 900 lira olacaktır. 3 yıl kabul edilirse senede 300 liraya denk gelir.HERKES KAZANACAK
Birçok banka buna razı olacaktır ki zaten benzer rakamları veriyorlar. 'Emekliler maaşlarını hemen çekiyor' tezi de çok doğru değil. Memurlar hemen çekmiyor mu? Bankacılıkta tek ürün maaş hesabı değil. Emeklilerin büyük çoğunluğu tüketici kredisi kullanıyor, kredi kartı alıyor, kredili mevduat hesabı açıyor, ayrıca otomatik talimat vererek faturalarını ödüyor. Bunlar her banka için kazanç kalemleri.

ZORUNLU OLMAMALI
Belirli bir dönem kendilerinden maaş alacak olan emekliye bankalar bazı ürünlerini şart koşuyor. Emekli isterse bu ürünleri zaten kullanıyor. O yüzden anlaşma yapılırken buna dikkat etmekte fayda var. Verilen para başka yollarla geri alınmasın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN