FARUK ERDEM
FARUK ERDEM

Merkezi yerleştirme bitiyor

Bugüne kadar yapılan yerleştirmenin yerine sözlü sınav sistemi tüm kurumlara yayılacak. Sistem yasalaştıktan sonra kamuya alınacak tüm memurlar sözlü sınavdan geçirilecek. Soruşturması yapılmayan memur olamayacak

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele kapsamında devlet personel rejiminde devrim gibi yenilikler devam ediyor. Edindiğimiz bilgilere göre, Milli Eğitim Bakanlığı'nda öğretmen alımlarında uygulanan sözlü sınav sistemi artık tüm kamu kurumlarına yaygınlaştırılacak. İlk uygulama Sağlık Bakanlığı'nda 2017'den itibaren başlıyor.

ARŞİV VE GÜVENLİK TARAMASI
Kamuda ağırlıklı olarak sözleşmeli personel Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları'nda bulunuyor. Bu iki bakanlığa alınacak tüm sözleşmeli personel sözlü sınav ve mülakattan geçirildikten sonra göreve başlayacak. Buna ilave olarak güvenlik ve arşiv soruşturmaları da yapılacak. Söz konusu sistem daha sonra tüm kamu kurumlarında da uygulanacak. Böylece KPSS puanının yanında sözlü sınav da gerekecek. Sistem FETÖ mensuplarının kamuya sızmalarının önüne geçilmesini sağlayacak.

SORU ÇALARAK GİRDİLER
Halen yürürlükteki uygulamaya göre kamuda görev almak isteyen memur adayları B grubu kadrolar için Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) girdikten sonra ÖSYM tarafından ilan edilen kadro ve pozisyonlara müracaat ediyor. Yüksek puan alanlar doğrudan kamuda memur olabiliyor. Özellikle FETÖ bu yolla elemanlarını kamuya sokabiliyordu. Soruları çalan teröristler bu yolla yüksek puanlara ulaşabiliyordu. Sadece adli sicile bakıldığı için de örgüt elemanları ayırt edilemiyordu.
Sözlü sınavla birlikte ÖSYM'nin yerleştirme sistemi de sona ermiş olacak. Bundan sonra memur olmak isteyenler sözlü ve mesleğine göre uygulamalı sınava girmek zorunda kalacak. Böylece merkezi yerleştirme yerine kurumsal alım uygulanacak. Kamuda ilk defa görev yapacaklar için ayrıca güvenlik ve arşiv soruşturması da yapılacak. Güvenlik soruşturması neticelendirilmeden hiçbir aday kamuda memur olamayacak.

ÖSYM YAPIYOR
Merkezi yerleştirme sisteminde Devlet Personel Başkanlığı ülke genelindeki tüm kamu kurumlarından personel talebi toplayarak bir liste oluşturuyor. Listedeki kontenjanlara ÖSYM tarafından KPSS puan sıralamasına göre yerleştirme yapılıyor. Bu işlem yılda iki kez (kasım-haziran) gerçekleştiriliyor. Merkezi yerleştirme ile kadrolu memur ile KİT sözleşmeli personel alınıyor. Öğretmen alımları gibi kurumsal alımlar bunun dışında tutuluyor.

VATANDAŞLIK ŞART
Eşim 1965 doğumlu 1989'da Bulgaristan'dan göçüp Türkiye'de sigortalı oldu. Bulgaristan'da da çalıştı. Nasıl emekli olabilir? Ayser Yoztürk

En az 5450 gün gerekiyor. Yaşı tamamlanmış. 'daki günleri saydırabilmek için o dönemde de Türk vatandaşı olması gerekiyor. Varsa borçlanabilirsiniz.

HAKLI FESİH
12.02.2009'daitibaren sigortalı olarak çalışmaktayım. Maaşımızı asgari ücretten yatırıyorlar. Ayrıca zamanında ödenmiyor. Tazminat alabilir miyim? U.A.
Gerçek maaşınızı gösterir belgeleri saklayın. Noterden haklı fesih ile ayrılacağınızı gösterir dilekçenizi yollayın. Tazminat hakkınız var. Ayrıca durumu ALO 170'e de bildirin.

25 YIL ŞARTI
1999 sonrası sigortalı olanlar için yıl şartı ne zaman kalkıyor. Eşim tazminatını bırakmak istemiyor. 5200 günü var. Ne yapması lazım? Hakan MEMİŞ
15 yıl 3600 günden tazminat alabilmek için 9 Eylül 1999 öncesi sigorta gerekiyor. Sonraki sigortalılıklarda tam emeklilikte yıl şartı yok 7 bin gün gerekiyor. Kısmi yani 4500 günle emeklilikte ise 25 yıl şartı var.

Sorularınızı bekliyoruz
Sorularınızı bizesorun@ sabah.com.tr ve faruk.erdem@sabah.com. tr adresine gönderebilirsiniz. Ayrıca bize Twitter'dan @farukerdem adresinden ulaşabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN