Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kut'ül Amare Zaferi ile ilgili etkinlikler devam ediyor. Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'mızın desteğiyle Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı ve Bölümü, Yeditepe Yayınevi ile işbirliğiyle 10 Mayıs'ta Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda "100. Yılında Uluslararası Kut'ül Amare Zaferi Sempozyumu" düzenlenecek. Sempozyuma Türk, , İngiliz ve Kanadalı bilim adamları katılacak. Türkçe, Arapça ve İngilizce tebliğlerin sunulacağı sempozyumda şu bildiriler sunulacak: Zekeriya Türkmen "Askerî Açıdan Irak Harekâtının Değerlendirilmesi"; Sezai Dumlupınar "Kut'ül Amare Zaferi'ne Giden Süreçte İngilizlerin Stratejisi"; Altay Cengizer, İngiltere'nin Birinci Savaşı Dönemi'nde Mezopotamya Harekâtına Yaklaşımı"; Mahmoud al- Qaysi, "Iraklı Tarihçilerin Kut'ül Amare Savaşıyla ilgili Görüşleri"; David Omissi, "Yeryüzündeki En Büyük Müslüman Gücü: İslam, Hint Ordusu ve Britanya Hindistan'ının Büyük Stratejisi, 1914-1916"; Orhan Avcı, "Kuşatma Sırasında Kut'ül Amare'de Hayat"; Usama Numan al-Duri, "Kut'ül Amare Savaşı'nda Açlığın Britanya Kuvvetlerinin Teslim Olmasındaki Rolü"; Cemalettin Taşkıran, "General Towshend'in Raporlarına Göre Kut'ül Amare'de İngiliz Savunması"; Mahmut Akkor, "Kut'ül Amare Esirleri", Muzaffer Albayrak, "General Towshend'in Esaret Günleri (Kût'tan Mondros'a"; Nikolas Gardner, "Kut'ül Amare Muhasarası ve Hint Ordusu"; Nadheer Jabbar Huseyin, "Aşiretlerin Kut'ül Amare Savaşı'nda Britanya Kuvvetlerine Karşı Tutumu"; Kadir Kon, "Almanların Gözüyle Kut'ül Amare Savaşı"; Erhan Afyoncu, "Kut'ül Amare Zaferi ile İlgili Türkçe Hatıratlar".
Sempozyumda tarih meraklılarına konuyla ilgili kitap ve birçok hediye ücretsiz olarak dağıtılacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN