Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bourbon hanedanının kurucusu 4. Henri 1553'te Protestan bir ailede doğdu. O yıllarda Protestan-Katolik çekişmesi yüzünden 'da iç savaş sürüyordu. 1570'te Protestanlarla-Katolikler arasında barış yapıldı ve 4. Henri Kralı'nın kardeşi Marguerite ile evlendi. Annesi öldüğü için Navarre Kralı da olmuştu. 24 Ağustos 1572'de Aziz Bartolomeus Yortusu Katliamı'nda Protestanlar öldürülürken, Henri, Katolikliğe geçip, hayatını kurtardı. Ancak bir süre sonra saraydan kaçıp tekrar Protestan olup, Katolikler'le savaştı. Kralı ve Valois hanedanının son erkek üyesi olan 3. Henri'nin 1589'da bir suikasta kurban gitmesiyle veraset yasaları ve kralın vasiyeti gereği Fransa Kralı oldu. Ancak Protestan olduğundan başta Paris olmak üzere birçok şehir, krallığını tanımadı. Bunun üzerine 1593'te tekrar Katolik oldu. Mezhep değiştirip, Osmanlı'nın desteğini almasıyla Fransa'da otoritesini kurdu. Döneminde krallık otoritesi kuruldu. Ekonomi bir düzene sokuldu 1598'de Nantes fermanını ilan ederek Protestanlara geniş haklar tanıdı. 1610'da bir suikast sonucu öldürüldü.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN