YÜKSEL AYTUĞ
YÜKSEL AYTUĞ

Görünmez ırkçılık

ABD'de ırkçılık karşıtı eylemlerin ivme kazandığı şu günlerde TRT Türk'te izlediğim 'ırkçılık dosyası' kelimenin tam anlamıyla dört dörtlüktü. Martin Luther King ile başlayıp Malcolm X ve Barack Obama ile devam eden gelişim sürecini tüm detaylarıyla aktaran haber dosyasında bir de ilginç araştırmaya yer verilmişti.
Uzmanlar; ABD'deki trafik kazaları istatistiklerini incelemişler ve görmüşler ki, siyahi yayalar, beyazlara oranla yüzde 60 oranında daha fazla araç altında kalıyorlar. Psikolog ve sosyologlar, yaptıkları çalışmalar sonucunda; siyahi yayaların, özellikle beyaz sürücüler tarafından algılanmadıklarını, hatta görmezden gelindiklerini saptamış. Aynı araştırmada; siyahların, karşıdan karşıya geçerken 'güvenlik' sürelerinin, beyazlardan üç katı daha az olduğu ortaya çıkmış. Yani bir siyah, bir beyaza oranla karşıdan karşıya geçerken üç katı daha dikkatli olmak zorundaymış.
Görünen o ki; ABD'deki pek çok beyazın bilinçaltı, hâlâ iç savaş öncesindeki 'kölelik' düzenine özlem duyuyor. Başkanları da siyahi olmasına rağmen, onlar için siyah ırk hâlâ görünmez ve saydam... Ne acı...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN