Türkiye'nin en iyi haber sitesi
AİLENİZİN DOKTORU DR. EREN EROĞLU

'Hipoalerjenik' ibaresi ne anlama geliyor?

Çok alerjik bir yapım olduğundan, çevremdeki her şeye dikkat ediyorum. Son zamanlarda çeşitli ürünlerin üzerinde 'hipoalerjenik' ibaresini görüyorum. Sizce ben de bu tarz ürünleri mi kullanmalıyım? İrem K./İstanbul
Hipo, daha az anlamına gelir. Hipoalerjenik ürünler, diğerlerine nazaran alerjik reaksiyonlara daha seyrek sebep olurlar. Günümüzde kullanılan birçok deterjan, temizlik malzemesi, sabun, kozmetik madde, deodoran ve parfüm, içerdikleri kimyasal maddeler ya da katkı maddeleri nedeniyle deride tahrişe sebep oluyor. Bu da alerjik reaksiyonları tetikliyor. Üreticiler, ürünlerinin üzerine alerji yapan maddeler azaltılmıştır anlamında 'hipoalerjenik' ibaresini basmaktadırlar. Ancak buna rağmen onların bu iddialarının doğru olduğunu denetleyen bir kurumun henüz oluşturulmamış olduğunu belirtmekte yarar var.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA