Türkiye'nin en iyi haber sitesi
FUNDA KARAYEL

Tutulmayı izlemek için 30 saat uçakta vakit geçirir misiniz?

Milyonlarca yıldız gözlemcisi, 8 Nisan'da Teksas'tan Maine'e kadar görülebilecek tam güneş tutulması için hazırlanıyor.
Ancak çoğu insan bu gösteri için yerde olmayı planlarken, daha küçük meraklı bir grup ise 30.000 feet yükseklikten tutulmayı izleyecek. Yanlış okumadınız, bu yolcular tutulmanın dört dakikasını görmek için 30 saat kadar uçuyor. Amsterdam'daki BT risk danışmanı Do Trinh, "Genellikle yerden yukarıya bakıyorsunuz ve bulutların olmayacağını umuyorsunuz" diyor. "Tutulma işlemini gökyüzünden deneyimlemek harika olmaz mıydı?" diye soruyor. Kesinlikle fantastik bir deneyim ancak 4 dakika için 30 saatlik uçuş zorlayıcı olabilir. Güzel bir deneyim stresli bir hal alırsa da keyfi olmaz. Tabii bu benim fikrim.Trinh, sadece güneşi gizleyen ayın kısa bir görüntüsünü yakalamak için tutulmanın yolu boyunca ticari uçuşlara binmeyi tercih eden, giderek büyüyen tutulma meraklıları grubunun bir parçası. Bu fikre olan hayranlığı, 2017'deki tutulmanın bir uçaktan çekilmiş büyüleyici bir fotoğrafıyla alevlendi ve onu bu olaya aynı noktadan tanıklık etme isteğine motive etti.Trinh, havayolu programlarını taradıktan ve güneşin açısını kontrol ettikten sonra, Ocak ayı başında Amsterdam'dan ABD'ye bir uçuş rezervasyonu yapmaya ve Delta Air Lines'ın San Antonio'dan Detroit'e uçuşunda pencere kenarında sol tarafta bir koltuk rezervasyonu yaparak 500 dolar daha düşürmeye karar verdi. Trinh kıkırdayarak, "Dört buçuk dakikalık bir bütünlük için 30 saat uçacağım" diyor ve ekliyor: "Bu büyük bir yatırım. Ancak rezervasyonunu yaptıktan birkaç hafta sonra uçuş yaklaşık üç saat ertelendi ve tutulma zamanının dışına çıktı. Delta'nın söylediğine göre Trinh gibi umbrafiller için özel olarak işletilen Austin'den Detroit'e yeni bir uçuşta pencere kenarında birinci sınıf bir koltuğa yer ayırtmayı başardı. Trinh her ihtimale karşı Southwest Airlines'tan ikinci bir tutulma uçuşu rezervasyonu yaptı. Tutulma rezervasyonu için yoğunluk yaşandığına inanmak gerçekten zor ama 21. yüzyılın şaşırtıcı ama gerçek bir haberi daha işte, siz uçar mısınız 30 saat bir düşünün bakalım."BU FİLMLER KAÇMAZ!
Sinemaseverlerin uzun zamandır beklediği heyecan verici bir etkinlik olan İstanbul Film Festivali, bu yıl da dopdolu bir programla karşımıza çıkıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın düzenlediği bu muhteşem etkinlik, dünya sinemasının en yeni örneklerini, kült yapıtları, usta yönetmenlerin ve genç yeteneklerin son filmlerini bir araya getiriyor.
43. kez düzenlenen festivalde kesinlikle kaçırmamanız gereken filmlerden biri olan "Cennet Tehlikede", Mika Gustafson'un yönetmenliğinde izleyicilerle buluşuyor. Bu etkileyici film, Venedik Film Festivali'nin Ufuklar bölümünde prömiyer yaparak En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldü.Diğer bir dikkat çekici film ise "Dahomey". Bu belgesel, 2024 Berlin Film Festivali'nde En İyi Film seçilerek Altın Ayı ödülünü kazandı. Hikaye, Fransa'dan Benin'e iade edilen yirmi altı yağmalanmış sanat eserinin sürecini eserlerden birinin bakış açısından anlatıyor. 1892'de Dahomey Krallığı'ndan Fransız sömürge birlikleri tarafından yağmalanan hazinenin parçaları, 2021 Kasım'ında Benin Cumhuriyeti'ne geri veriliyor.
Festivalde bir diğer kaçırılmaması gereken film ise Maryam Moghaddam ve Behtash Sanaeeha'nın yönetmenliğini üstlendiği "En Sevdiğim Pastam", dünya prömiyerini Berlin Film Festivali'nde gerçekleştirdi. Ancak yönetmenlerin seyahat yasağı ve cezai suçlamalar nedeniyle festivale katılamamaları dikkat çekti.
Film, Tahran'da tek başına yaşayan yetmiş yaşındaki Mahin'in hayatını mercek altına alıyor. Hem trajik, hem iç açıcı, hem de komik olan film, eleştirmenler tarafından "harika bir biçimde tatlı ve komik" olarak nitelendiriliyor. The Hollywood Reporter ise onu "hayattan leziz bir dilim" olarak tanımlıyor. Unutulmaz bir sinema deneyimi için hazırlıklarınızı şimdiden yapın ve biletlerinizi alın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA