Bodrum'daki yeme içme mekanlarındaki fahiş fiyatlara en son Beşiktaş Başkanı Fikret Orman isyan etmişti: "Bir çorbaya 70 lira istemek insafsızlık.
İnsanlar bu yüzden Yunan adalarına kaçıyor."
'Lahmacun 39 lira, mantı 95 lira...' haberleri artık rutin oldu.
İstanbul'daki yeme içme fiyatları da çok yüksek; yurt dışına gidenler aradaki farkı daha net görüyor.

TERİYAKİ ENDEKSİ
Acaba aradaki fark tam olarak ne kadar? The Wall Street Journal hesapladı, Vatan da haberini yayınladı. The Wall Street Journal'ın Teriyaki Endeksi'ne göre; İstanbul'da üst sınıf bir restoranda yenilen yemek, satın alma gücüyle değerlendirildiğinde New York'tan 7.7 kat, Londra'dan ise 5.2 kat daha pahalı.
Teriyaki Endeksi; New York, Londra ve İstanbul'da şubeleri olan, aynı ya da çok benzer mönüye sahip orta sınıf üstü restoran zincirlerinin fiyatlarının, kişi başına düşen milli gelire bölünmesiyle bulunuyor.
Endekste; restoranların aynı ülke içinde rakiplerine göre, ne daha ucuz, ne de daha pahalı olmamasına özen gösteriliyor.
Öte yandan; bu üç şehirdeki benzer kalitedeki restoranlar karşılaştırıldığında ise, benzer fiyatlar ortaya çıkıyormuş.
Londra biraz daha pahalı sadece.
Yani İstanbul'da orta gelirli bir vatandaş, orta sınıf üstü restoranda yemek yerse, cüzdanı kaptırıyor.
Londra ve New York'un orta halli vatandaşları kazıklanmıyor, zenginleri ise adil fiyat ödemenin huzurunu yaşıyor.
İstanbul'daki zenginler ise kendi ülkesindeki ortalamaya göre fena halde kazıklanıyor.
Peki İstanbul'daki mekanlar, Robin Hood mu?
Zenginden alıp fakire daha mı ucuz hizmet sunuyor? Hayır; bu kazık, dolaylı yoldan alt ve orta tabakayı da etkiliyor. Fiyatlar her seviyede, olması gerekenden daha yüksek çıkıyor.
Teriyaki Endeksi, İstanbul'da düşük seviyedeki restoran, büfe ve lokanta fiyatları için hesaplansa, bunların Avrupa'nın birçok ülkesine göre çok daha pahalı olduğu ortaya çıkar.
Avrupa'da fast-food ise milli gelir hesabı yapıldığında, Türkiye'ye göre ucuz ve kesinlikle daha kaliteli ve temiz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN